PKK'ya 'sosyal' darbe!

SGK, sosyal güvenlik olanaklarından yararlanmak isteyen terör bağlantılı eski vekillere 'kişisel başvuru yaparak sağ olduğunu ispat zorunluluğu' getirdi

ABD'nin "uyuşturucu kaçakçısı" ilan ederek mal varlıklarını dondurduğu PKK'nın lider kadrosuna bir darbe de Türkiye'den geldi. Eski DEP milletvekillerinden Remzi Kartal, Zübeyir Aydar, Ali Yiğit, Nizamettin Toğuç ve Mahmut Kılınç gibi isimlere Türkiye'den emekli olup aylık ya da sağlık hizmeti alma yolu kapatıldı. Yıllardır yurt dışında kaçak olarak yaşayan, terör örgütü üyeliğinden kırmızı bültenle arananların emeklilik maaş ve diğer haklarından yararlanmaları için büyükelçiliklere giderek "sağ olduklarına" dair dilekçe vermesi gerekiyor. Büyükelçiliğe başvuru halinde yakalanacakları için bu tür isimlere emeklilik yolu kapatılmış oldu.

MİT'TEN BRİFİNG

Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan (MİT) güvenlik brifingi alan SGK, sosyal güvenlik olanaklarından yararlanmak isteyen terör bağlantılı isimleri de takibe başladı. Milletvekillerinin özlük hakları ve emekliliklerine ilişkin yasa 3671 sayılı yasada yapılan değişiklikle, "Cezaen milletvekillikleri sona erenlere ödeme yapılmaz" hükmü kaldırılmıştı. Böylece hapis cezası alan emekli vekillere de ödeme yapılmaya başlandı. Eski DEP'li milletvekilleri de bu kapsamda değerlendirildi. 'Teröristlere emekli aylığı ödeniyor" tartışmaları üzerine harekete geçen SGK, "Gelir Aylık ve Ödeme İşlemleri" tebliğinde yapılan düzenleme ile vatandaşlıktan çıkarılanlara emekli aylığının bağlanması için "sağ olduğunu ispat etme" yükümlülüğü getirdi. Kurum uzmanları, şu değerlendirmeyi yaptı: "Türk vatandaşlığından çıkarılıp, yurt dışında yaşayanların emeklilik haklarından yeni yararlanmak veya daha önce kazandıkları hakları devam ettirmeleri için Büyükelçiliklere elden verecekleri dilekçe ile sağ olduklarını ispatlamak durumundalar. Örneğin, eski DEP milletvekili Remzi Kartal, daha önceden emeklilik aylığı alıyordu. Yeni düzenleme ile ödeme durduruldu. Yeniden emeklilik aylığını alabilmesi için 'sağım' diye büyükelçiliğe bizzat başvurması gerekiyor. Kırmızı bültenle aranan isimler yakalanacağı için büyükelçiliğe başvurmaları imkânsız. Dolayısıyla prim ödemesi, yaş haddi uygun olsa da PKK'lılara aylık ödeme yapılamayacak. Böylece, devletin yanlışlıkla da olsa teröriste maaş ödemesinin yolu kapandı."

DALAN 'VEKÂLETEN' ALIYOR
Ergenekon davasından aranan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve milletvekili Bedrettin Dalan, yurtdışında olmasına karşın eşine verdiği vekâlet yoluyla devletten emekli maaşı almaya devam ediyor. Yine aynı dava kapsamında aranan Turhan Çömez'in ise emekli olabilmesi için büyükelçiliğe gidip "sağ" olduğunu ispatlaması gerekiyor.
BİZE ULAŞIN