'Rejimin reforme edilmesi için önderlik yapın'

BM Güvenlik Konseyi'nde bu hafta görüşülecek Suriye hakkındaki tasarı öncesi, Rusya'ya gidecek olan Erdoğan, Putin'den Suriye'de geçiş sürecinin başlaması ve rejimin reforme edilmesi için önderlik yapmasını isteyecek

Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den Suriye rejiminin reforme edilmesi için önderlik etmesini isteyecek. Görüşmede Suriye tarafından düşürülen Türk jetiyle ilgili Türk- ABD-İngiliz ve Rus kayıtları masaya yatırılacak. Erdoğan yarın 6 saatlik bir ziyaret için Rusya'ya gidiyor. BM ve Arap Ligi Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Moskova ziyaretinin ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile Erdoğan'ın yapacağı görüşmenin iki kritik gündemi olacak: Suriye ve Eylül randevusu.

ESAD TE CRÜ BESİNİ ANL ATACAK

Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nde bu hafta görüşülecek olan Suriye hakkındaki tasarıyı veto etmemesi için Putin'i ikna etmeye çalışacak. Suriye'de bir geçiş sürecinin başlaması ve Suriye rejiminin reforme edilmesi için Putin'in önderlik yapmasını isteyecek. Erdoğan, Rusya'nın da katıldığı Cenevre'de alınan kararları anımsatacak ve Suriye'de geçiş sürecinin biran önce başlamasının önemine işaret edecek. Annan Planı'nın uygulanması için denetim mekanizmasının da şart olduğunu vurgulayacak olan Erdoğan, Esad ile ilgili kişisel tecrübelerini de aktararak, "Ucu açık bir plan Esad'ı harekete geçirmez" mesajı verecek.

KAYITL AR MASADA

Erdoğan, Putin'e, 22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülen Türk jetiyle ilgili elde edilen son verileri de sunacak. Rusya'dan alınan son kayıtlar ile ABD ve İngiltere'den geçtiğimiz hafta alınan radar kayıtlarına yönelik olarak yapılan ortak çalışmanın sonuçları da ilk olarak Moskova'da masaya yatırılacak. Erdoğan, üç ülkeden alınan radar kayıtları ve Türkiye'nin kayıtları hakkında Putin'e detaylı bilgi verecek ve Türkiye'nin objektif yaklaştığına işaret edecek. Görüşmedeki diğer konu ise Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun Eylül'de yapılacak toplantısı olacak. Türkiye'de yapılacak ve Putin'in katılacağı toplantının gündemini ise enerji alanındaki yeni işbirliği oluşturacak. Toplantıda G-20, AGİT, Karadeniz İşbirliği Örgütü gibi ortak platformlarda atılacak adımlar da belirlenecek.

BİZE ULAŞIN