Akan kan ve yeni Suriye konuşulacak

Putin'le görüşmek için bugün Rusya'ya gidecek olan Başbakan Erdoğan, "Böyle devam etmesine müsaade mi edelim" diyecek

Başbakan Tayyip Erdoğan bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusunda tarihi bir görüşme gerçekleştirmek için Rusya'ya gidiyor. Moskova'da gerçekleşecek görüşmede Erdoğan ile Putin Suriye'deki gelişmeleri masaya yatıracak. Erdoğan, Rusya'nın Esad'a verdiği desteği kesmeye çalışacak, Putin'in Suriye'nin bugünü ve geleceğine ilişkin kaygılarını gidermek için meslektaşıyla detaylı bir şekilde konuşacak.

BÖYLE DEVAM EDEMEZ

Edinilen bilgilere göre, Rusya'nın kaygısının ülkeye dış müdahale ve Suriye'nin bölünme riski olduğu belirtilirken Ankara'nın da aynı kaygıları taşıdığı vurgulandı. Ancak Erdoğan Rusya'da söz konusu riskler nedeniyle daha fazla kan akmasına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizecek. Erdoğan'ın Putin'e "Aynı çekinceleri biz de paylaşıyoruz. Ancak böyle mi devam etsin, kan akmasına müsaade mi edelim?" mesajı vereceği öğrenildi. İkilinin Suriye'de akan kanın durdurulması için atılacak adımlar konusunda fikir alış verişinde bulunması öngörülüyor. Rusya'nın ikinci kaygısının ise Suriye'de Baas rejiminin yıkılmasının ardından oluşacak yeni tablo olduğu belirtildi. Moskova'nın Suriye'de Esad'ın ardından Rusya karşıtı bir yönetim görmek istemediği değerlendiriliyor. Erdoğan'ın Putin'e bu konuyu da açacağı öngörülürken Putin'e "Yeni Suriye'nin geleceğine birlikte destek olalım" mesajı vermesi bekleniyor.

ESAD SONRASI DÖNEM

Erdoğan ile Putin, son bir ayda Suriye konusunu ele almak için üçüncü kez görüşüyor. Erdoğan, Putin ile Suriye konusundaki ilk görüşmesini 19 Haziran'da G-20 zirvesinin düzenlendiği Meksika'da gerçekleştirmişti. Görüşmenin ardından iki lider dışişleri bakanlarını Suriye konusunda ortak çalışma yapmak için görevlendirmişti. Erdoğan ile Putin, bu görüşmenin üzerinden 8 gün geçtikten sonra, bu kez telefonla görüşerek Türk uçağının düşürülmesi konusunu ele almıştı. Aynı görüşmede Erdoğan ile Putin, Moskova'da bir araya gelmeye karar verdi. Başbakanlık kaynakları, Erdoğan'ın ziyaretinin söz konusu Suriye trafiğinin son halkası olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN