Deniz Feneri'nde son söz: Çete yok

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi, Deniz Feneri Derneği soruşturması sırasındaki "çete var" iddialarına son noktayı koydu ve sanıkların suç örgütü oluşturmadığına karar verdi

Yargı, Deniz Feneri soruşturması sırasında gündeme gelen "suç örgütü oluşturulduğu" iddialarıyla ilgili son kararını verdi. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların çete oluşturdukları iddialarını reddetti ve bu konuda verilen takipsizlik kararını kesinleştirdi. Ankara Başsavcılığı, Deniz Feneri soruşturması sırasında, "suç işlemek için örgüt oluşturmak", "evrakta sahtecilik" ve "dolandırıcılık" iddialarını araştırmıştı. Devam ederken savcıları değişen ve eski savcıları hakkında dava açılan soruşturma sonunda, aralarında Zahid Akman ve Zekeriya Kahraman'ın da bulunduğu 20 sanık hakkında "evrakta sahtecilik" ve "güveni kötüye kullanmak" suçlarından dava açılmıştı. Soruşturma sırasında en çok tartışılan iddialardan biri, şüphelilerin suç örgütü oluşturup oluşturmadığı olmuştu. Dosyayı sonradan incelen savcılar, sanıklar arasında bir çete bağlantısı olmadığını belirlemişti. Bu nedenle, aralarında aralarında Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz'ın da bulunduğu 25 kişi hakkındaki takipsizlik kararı verilmişti. Bu kararda, haklarında sahtecilik ve güveni kötüye kullanma suçlarından dava açılan sanıkların da suç örgütü oluşturmadıkları belirtilmişti.

KESİ N KARAR

Deniz Feneri soruşturmasının başlamasına neden olan ve Almanya'da yaşayan Sadık Deniz, Ankara Başsavcılığı'nın, şüphelilerin suç örgütü oluşturmadığı yönündeki takipsizlik kararının kaldırılması için Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi, bu itirazı değerlendirerek, sanıkların suç örgütü oluşturduklarına dair yeterli ve inandırıcı kanıt bulunmadığını belirledi. Mahkeme, takipsizlik kararına yapılan itirazı bu gerekçeyle reddetti. Karar 'kesin yargı kararı' niteliğinde.
BİZE ULAŞIN