Yakılan TIR'lar Türkiye'ye getirildi

  • Gündem
  • Çarşamba 25.07.2012 18:07
Suriye'de yağmacılar tarafından yakılan ve soyulan Türk TIR'larından bazıları, çekici ve vinçlerin yardımıyla Türkiye'ye getirildi.

Suriye'nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı'ndan alınarak, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirilen Türk TIR'larının kullanılamaz halde olduğu gözlendi.

Firma sahipleri ise sınırın diğer tarafındaki kontrolsüz durumdan şikayetçi. Yanan araçlarını getiren firma sahiplerinden Ali Çelik, Suriye'nin birçok noktasında TIR'ların yakılıp yağmalandığını ifade etti. Çelik, "Orada çok sayıda yanan araç var. Yanan ve kaçırılan araçları dağlarda bulduk. Orada Türk TIR'ları da var, yabancı araçlar da var. Alman ve Yunanistan plakalı araçlar da var. Araçlar yanmış veya yağmalanmış durumdalar.

Araçlarımızın getirilmesinde devletimizin bizlere vermiş olduğu destek var, valilik bize yardımcı oldu. Suriye topraklarında muhalifler de bizlere yardımcı oldu. Araçlarımızı muhalifler değil, yağmacılar yakmış" diye konuştu.

Suriye'ye ve Suriye üzerinden üçüncü ülkelere uluslararası taşımacılık yapan bir firmanın yetkilisi de, Suriye'den getirdiği yanan aracının önünde yaptığı açıklamada, sadece kendi şirketlerinin 600 bin dolar zararı olduğunu belirterek, Suriye'de araçlarının kaçırılıp yağmalandığını ve yakıldığını söyledi.

Suriye'de yanan ve yağmalanan diğer araçlar, yerlerinin ve sahiplerinin tespitinin ardından yine çekici ve vinçlerle Suriye'den alınarak Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getirilecek.
BİZE ULAŞIN