CHP'li vekilin başına gelmedik kalmadı

A Haber’de Sevilay Yükselir’in sunduğu %100 Siyaset, CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay’ı konuk etti.

Osmanlıyı yok sayanlardan tepki aldığını söyleyen Faik Tunay, hakkındaki cemaatçi iddialarına da şaşırdığını dile getirdi.

OSMANLIYI YOK SAYANLARDAN TEPKİ ALIYORUM

Bir toplumu, bir bireyi yok edecek şey kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkmamaktır… İstanbul'un Fethi'nin birden fazla önemi var.

1- İstanbul'un Fethi bir çağı kapatıp bir çağı açmıştır, bugün Avrupa'da Rönesans reformu olduysa en büyük faktörlerinden birisi İstanbul'un Fethi'dir. Avrupalılar böylece başka yollar aramaya başlayıp bir yeniden yapılanma sürecine girdiler.

2- Fatih Sultan Mehmet Han, Türk tarihinin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biridir. Kendi devrinde bilime o kadar önem veriyor ki, İstanbul'a bilim adamları getiriyor ve çalışmalar yaptırıyor. Dört beş yabancı dil biliyor. Aynı Fatih Sultan Mehmet Han, Bosna Hersek'i fethettiği zaman oradaki rahipleri koruma altına alan bir ferman yayınlıyor. İşte biz böyle bir ecdadın torunlarıyız. Ben böyle bir ecdadı inkar mı edeceğim? Bunlar işin tarihi ve kültürel boyutları. Peygamberimiz bile 'Konstantiniye elbet fethedilecektir, orayı fetheden komutan ne güzel komutandır, o ordu ne güzel ordudur.' diyor. Peygamber efendimizin hadisinde geçen komutanı ben yok mu sayacağım.

İnsanlar diyor ki, Faik Tunay birilerine yaranmak için mi İstanbul'un fethiyle ilgili kanun teklifi veriyor. Faik Tunay gerçek hayatında yaşam şekli neyse burada aynısını uyguluyor. Plakam 34 F 1453'tür, bu plaka sadece bende vardır. İşte şunu söylemek istiyorum, siz gerçek yaşamınızda neyseniz siyasette de onu uygularsanız size kimse rol yapıyorsunuz diyemez. Birileri mutlu olmadı, partinin tabanındaki bazı insanlar, Osmanlı zihniyetini yok sayanlar karşı çıktılar. Birileri Osmanlıcılık diyip Cumhuriyeti ret ediyor, birileri çıkıyor cumhuriyet vardır Osmanlı yoktur diyor. Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı'nın bir devamıdır, sizin dedeniz, benim dedem, benim babam Osmanlı değil miydi? Ben Osmanlıyı yok mu sayacağım.
Yaşımız genç olabilir, bazıları bizi tecrübesiz görebilir ama biz siyasete gireli 12 yıl olmuş, siyasetin mutfağında ve Anavatan Partisi gibi iktidarda olan bir parti zamanında yetiştik. Ben her attığım adımı, her verdiğim kanun teklifini, her söylediğim cümleyi inanarak planlayarak belli bir strateji dahilinde yapıyorum. Aynı Faik Tunay şunu da söyledi, İstanbul'un Fethi 29 Mayıs ulusal tatil olsun derken, 19 Mayıs ve 23 Nisan'da yapılan kutlamalarla ilgili yasakçı zihniyete de karşı çıktım. Bırakın isteyen 23 Nisan'ı, isteyen 19 Mayıs'ı isteyen de 29 Mayıs'ı kutlasın. Bir insan hem Osmanlı'yı sevip hem Cumhuriyeti de sevemez mi? 23 Nisan da benim, 19 Mayıs da benim, İstanbul'un Fethi de benim.

"BEN 10. YIL MARŞI KALDIRILSIN DEMEDİM"
10. Yıl marşı 1933 yılında yapılmış. Ben şunu söylüyorum, yıl 2012, 21. yüzyıldayız niye 60. yıl marşını yapamadık, niye 70'i, niye 80. yıl marşını yapamadık? O zamanın şartlarında ve koşullarında 10. Yıl marşı muhteşem bir hikayeydi. Ben bunu vurguluyorum, birileri çıkıyor 'Bu ülkede 10. yıl marşı vardır sadece' diyor, birisi de çıkıyor 'Bu ülkede sadece Mehter Marşı vardır' diyor. Ben 10. Yıl Marşı kaldırılsın demiyorum, neden 10. Yıl marşının üzerine diğer on yılları katamadık.

"HAKKIMDAKİ CEMAATÇİ İDDİASINA ŞAŞIRIYORUM"
Faik Tunay cemaatçi mi, truva atı mı, ajan mı soruları Faik Tunay'ı yaralamak içindir, Faik Tunay'a saldırıp, itibarsızlaştırmak için atılan hamleler. ama çok şükür bunlar bizi milletin nezdinde daha çok büyütüyor. Dünyaya dar bakan, 50-60 sene öncesi gibi siyaset yapmaya çalışanlar var, Faik Tunay Amerikancı, Faik Tunay Truva atı, Faik Tunay Sorosçu, Faik Tunay ajan… Ben bunlara sahipsem çok yol almışım. Türkiye'yi yönetirim o zaman gücümün farkında değilim demek ki. Faik Tunay millete rağmen değil milletle beraber siyaset yapıyor, CHP'ye merkez sağdan katılan insanların çoğu fazla konuşmuyorlar. Ama Faik Tunay doğru bildiklerini söylüyor. Faik Tunay'ı herkes beğenecek diye bir kaide yok. söyledikleri toplum tarafından kabul ediliyor böyle olunca da oklar Faik Tunay'a dönüyor.

HİÇBİR ZAMAN BİRİLERİNİN ADAMI OLMADIM
Adı ne olursa olsun cemaatler siyasete karışmadığı sürece bu ülke için yararlı organizasyonlardır. Ben yurtdışına gittiğim zaman okullarını ziyaret ettim, burada Türkçe Olimpiyatları'na katıldım. Birini değerlendirirken, Faik Tunay'ı, Fettullah Gülen'i, Sevilay Yükselir'i değerlendirirken iyi taraflarını da kötü taraflarını da görün. Cemaatler siyasete yön vermeye kalkışmadığı sürece toplum için yararlı işler yapıyorlar, bir insanın dinin öğretilmesi neden insanları rahatsız ediyor? Hangi partide olduğunuz önemli değil. Din kimsenin tekelinde değil, Atatürkçülük kimsenin tekelinde değil, dindar olan insan Atatürkçü olamaz mı? Atatürkçü olan dindar olamaz mı? Ben hiçbir zaman hiç kimsenin adamı olmadım. Kendimden aldığım güçle birikimimle, donanımımla, eğitimimle, inancımla yolumda ilerliyorum. Eğer bir cemaat dünyanın her yerinde okullar açıyorsa, Türkçeyi o çocuklara öğretiyorsa, gelen çocuklar Türkçe'yi Türk çocuklardan iyi konuşuyorsa ben bunu alkışlarım.
BİZE ULAŞIN