Esad'ın eski sağ kolu Ankara'da

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün kritik bir konuğu ağırladı. Suriye'de Esad rejimi sonrası geçiş hükümetine liderlik edecek isimler arasında adı telaffuz edilen Menaf Tlass, Ankara'ya geldi. Kısa bir süre öncesine kadar Esad'ın en yakınındaki isimlerden olan Tlass, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile iftar yemeğinde buluştu. Suriye Cumhuriyet Muhafızlarının eski komutanı olan General Manaf Tlass, Dışişleri Konutu'ndaki iftar yemeğinde Davutoğlu ile Suriye'de yaşanan son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Yaklaşık bir saat süren görüşmeye, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı. Suriye Cumhuriyet Muhafızlarının eski komutanı general Tlass'ın geçtiğimiz haftalarda ülkeden kaçışı büyük yankı getirmişti. Suriye'deki en etkili Sünni ailelerden birine mensup olan ve bir süredir Paris'te yaşayan Tlass'ın muhalifleri birleştirmek için kolları sıvadığı, Davutoğlu ile görüşmesinin de bu çerçevede gerçekleştiği öğrenildi

ESAD'IN ARKADAŞI
Beşar Esad'ın çocukluk arkadaşı olarak da bilinen Tlass, Şam'da düzeni yeniden sağlayabilecek ve kimyasal silahları kontrol altına alabilecek sayılı isimlerden biri olarak öne çıkıyor. Tlass, Rusya ve Arap ülkelerinin yanı sıra Sünni olması sebebiyle muhaliflerin de üzerinde mutabık kalabileceği bir isim olarak değerlendiriliyor.

MUHALİFLERLE TEMASTA
Geçtiğimiz günlerde bir Arap gazetesine konuşan Tlass, Suriye içindeki ve dışındaki bölünmüş muhalefeti, iktidar geçişi için bir yol haritasında birleştirmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Röportajında muhaliflerle temas halinde olduğunu açıklayan Tlass, Suriye'deki yapının korunmasını amaçladığını ifade etti.
BİZE ULAŞIN