Yeni yüzüme bakınca dünyalar benim oldu

Geçen mayısta yüz nakli yapılan Turan Çolak 75 gün sonra yeni yüzüyle duygularını anlattı. Prof. Özkan, dünyanın en başarılı ve kapsamlı yüz naklini başarıyla yaptıklarını söyledi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde geçen 15 Mayıs'ta yüz nakli olan Turan Çolak, Türkiye'nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar, nakli yapan Prof. Ömer Özkan ile Mikro Cerrahi Derneği Başkanı ve üyeleriyle kameraların karşısına geçti. Turan, "Aynaya baktığımda dondum kaldım, bu kadar güzel olacağını bilmiyordum. Dünyalar benim oldu" derken, Uğur Acar ise "Ne hissettiğini en iyi ben bilirim" dedi. Mor salonda gerçekleştirilen toplantıya Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, Uzman Dr. Ahmet Duymaz, Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici, Mikrocerrahi Derneği Başkanı Prof. Ferit Demirkan, Dernek Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Murat Topalan, Prof. Dr. Sühan Ayhan ile Türkiye'nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar da katıldı. Turan Çolak'ın tedavi gördüğü üçüncü kattan Ömer Özkan ve diğer hocalar ile birlikte 6'ıncı kattaki Mor salona yürüyerek geldiği toplantıda ilk olarak konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, 25 Eylül 2010'da Akdeniz Üniversitesi'nde Türkiye'de ilk çift kol naklini yaparak kompozit doku naklinde yeni bir dönem başlattığını söyledi. Üniversite olarak yine ilk defa 21 Ocak'ta ilk yüz naklini yaptıklarını belirten Kurtcebe, "Şu an karşınızda Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan yüz nakillerinin kahramanı Turan Çolak ve başarılı operasyona katkı sağlayan ekip ile hocalarımız var" dedi.

"HİÇBİR SORUN YOK"
Operasyonu gerçekleştiren ekibin şefi Prof. Dr. Ömer Özkan, Turan Çolak'a dünyanın en başarılı ve en kapsamlı yüz naklinin yapıldığını açıkladı. Böylesi bir günde hastaları ve diğer hocalarla bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu da söyleyen Özkan, "Naklin ardından 75'inci gün karşınızdayız. Sorunsuz bir şekilde bu dönemi atlattık. En küçük bir sorun yok. Turan şu anda yüzünü hissetmeye başladı. Mimikleri de oluşmaya başladı" dedi. Gözlerini artık kendisi rahatlıkla açabiliyor. 3-4 ay sonra kaslarında sinirler oluşunca da yine kendisi rahatlıkla kapatabilecek" dedi.

DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI

Mikrocerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, Turan Çolak'a bugüne kadar dünyada yapılan en kapsamlı nakillerden birinin gerçekleştiğini vurgulayarak, "Camia olarak bu nakil yüzümüzü güldürdü. Ekibi tebrik ediyorum. Bu başarılar bizi dünya çapında önemli bir yere getirdi. Bu ameliyatların devam etmesi gerekli" dedi. Mikro Cerrahi Derneği üyesi Prof. Dr. Murat Topatan ise Turan Çolak'a yapılan yüz naklinin ülke ve Türk tıbbının baş tacı olduğunu belirterek. "Özkan ve ekibini kutluyorum. Gerçekten çok iyi bir sonuç oldu" diye konuştu. Dernek üyesi Prof. Dr. Sühan Ayhan da yapılan nakillerin Türk tıbbının ilerlemesi için bir fırsat olduğunu kaydetti. Daha sonra konuşan ve çok mutlu olduğu gözlenen Turan Çolak, Ömer Özkan ve ekibine teşekkür etti. Çolak, yüzü bağışlayan 19 yaşındaki lise öğrencisi Tevfik Yılmaz'ın ailesine de eşekkür ederek, "Hayatımda çok değişiklik oldu. Naklin ardından dünyalar benim oldu. Aynaya baktığımda dondum kaldım. Bu kadar güzel olacağını bilmiyordum. Annem ve babam da gördüğünde şaşırdı. Annem, 'Oğlumu yolda görsem tanıyamam' diyerek mutluluk gözyaşı döktü" dedi.

"ONA İMRENDİM"
Ardından Turan Çolak'ın yanına gelen Türkiye'nin ilk yüz nakli Uğur Acar, Turan'ın herhangi bir sorun yaşaması halinde kendisine yardımcı olacağını belirterek, "Onun yüzü de çok harika oldu. Görünce imreniyorum. Onun şu an ne hissettiğini de en iyi ben bilirim" diye konuştu. Daha sonra birlikte poz verdiler. Toplantının ardından odasına inen Turan Çolak, haftaya annesi, babası ve yakınlarını görmek için memleketi ilk kez hastaneden çıkıp İzmir'e gidecek.

BİZE ULAŞIN