CHP'li vekillere tahliye yok

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi 68 tutuklunun, 3'üncü Yargı Paketi kapsamındaki tahliye taleplerini karara bağladı. Mahkeme CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek ve Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65 sanığın tutukluluklarının devamına karar verdi. Mahkeme sadece Hayrettin Ertekin, Muzaffer Şenocak ve Bora Ballı'yı tahliye etti.

GEREKÇE: KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ

Kararda tahliye taleplerinin reddine ilişkin şu ifadeye yer verildi: "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi uygulamalarında, tutukluluk için makul suç şüphesinin yeterli görüldüğünün mahkeme içtihatlarında da belirtildiği, bu nedenle atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu, sanık hakkında daha hafif koruma tedbiri olan Adli Kontrol Tedbiri uygulamasının yetersiz kalacağı anlaşıldığından..." Duruşmada Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, 58 sayfalık kararı, okuması için üye hâkim Ercan Fırat'a verdi. Tuncay Özkan, hakkındaki karar okununca "Bu kanuni prensibe aykırı, bana suçumu söyleyin" diye bağırdı.

HABERAL FENALAŞTI

Bu sırada Haberal fenalaşarak olduğu yere yığıldı. Duruşmaya devam edilemeyince Çalmuk ara verdi. Bu sırada Balbay "Katiller dışarıda. Ben koğuşuma gidip kitabımı okuyacağım, günlük sporumu yapacağım. Hayat devam ediyor. Her şeyimizi alabilirler, özgürlüğümüzü bile ama moralimizi alamayacaklar" dedi. Bu sırada jandarmanın sanıkları zorla dışarı çıkarmak istemesi üzerine Balbay sandalyenin üzerine çıkarak tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı açıklamada "Karara şaşırmadım " dedi.
BİZE ULAŞIN