'Bu rejime karşı elbirliği yapalım'

İngiltere Başbakanı Cameron ile görüşen Başbakan Erdoğan, Halep'le ilgili olarak "Temennimiz odur ki, rejim burada gereken cevabı Suriye'nin öz evlatlarından alır" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan İngiltere ziyaretinin ikinci gününde Başbakan Cameron ile bir araya geldi. İki lider yaklaşık bir saat süren görüşmede Suriye rejimine karşı baskıyı artırmak konusunda anlaştı. Erdoğan ve Cameron gün boyunca Halep'ten gelen son bilgileri paylaşırken, Erdoğan "Uluslararası toplum birlikte hareket etmeli. Her an Halep'te büyük bir katliama hazırlıklı olmalıyız" mesajı verdi. Cameron da Halep'teki çatışmaları yakından izlediğini belirtirken, "Uluslararası toplum buna duyarsız kalamaz" karşılığı verdi. İki lider Rusya üzerinde baskıyı artırmak ve uluslararası toplumun duyarlılığının hissettirilmesi konusunda mutabık kalırken, Esad'a karşı sürekli irtibat halinde olmakta anlaştı. Erdoğan Olimpiyatlar için geldiği İngiltere'nin başkenti Londra'da iftarını konakladığı otelde, yaptıktan sonra Kahve Dünyası'na gitti. Londra'da dün Şeyh Kasım Bin Al-Thani Camisi'nde cuma namazı kılan Erdoğan, cami çıkışında, Esad yönetimiin Halep'te büyük bir saldırı hazırlığı başlatacağını ilişkin haberler üzerine "Dışişleri Bakanımız ile de sürekli müzakere ediyoruz. Temennimiz odur ki rejim burada gereken cevabı Suriye'nin öz evlatlarından alır."

GÜÇ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Erdoğan daha sonra İngiltere Başbakanı Cameron ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı. Erdoğan görüşmenin ardından Suriye'de yaşananları şöyle değerlendirdi: "Son dönemde Suriye'deki gelişmeler gerçekten insani olmayan boyutta. Orada kendi halkını öldüren, katleden rejim söz konusu. Bu rejime karşı tabii el birliği, güçbirliği yapmak durumundayız. Gerek BM Güvenlik Konseyi'nin gerek İslam İşbirliği Teşkilatı'nın, gerek Arap Ligi'nin burada şu süreçte çok daha önemli adımlar atması gerekiyor. Hele hele Halep'te şu anda yapılmakta olan yığma hareketlerini göz önünde bulundurursak kitle imha silahlarını kullanmaya yönelik yaptıkları açıklamaları dinlediğimiz zaman bunlara karşı duyarsız kalmamız asla mümkün değil." İngiliz lider Cameron ise "Bugün konuştuğumuz en önemli konu Suriye'de devam etmekte olan çok dehşet verici olaylardı"dedi. Erdoğan akşam İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Buckingham Sarayı'nda devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği resepsiyona katıldı.

MYANMAR UYARISI

Erdoğan , Myanmar'da yaşanan katliama da işaret etti ve "Orada da maalesef katliamlar var, açlık var, felaket var. Bütün bunlar karşısında da yine inanıyorum ki insanlığa duyarlılığı olan tüm ülkeleri burada duyarlılığa davet ediyorum. Elimizden geleni el birliği ile yapmamız lazım" uyarısında bulundu. Cameron ve Erdoğan görüşmesinde AB, Irak ve Arap Baharı'nda yaşanan gelişmeler de ele alındı. Liderler, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak konusunda işbirliğini sürdürme kararı alırken, Cameron, Türkiye'ye AB desteğini, "Çok kuvvetli siyasi bir ilişkimiz var. Türkiye'nin AB üyelik sürecini her zaman destekledik. Bu konuda önemli ilerlemeler olmasını biz de istiyoruz" sözleriyle yeniledi. Erdoğan da, Cameron'ın desteğine teşekkür etti.

CAMERON'UN KEDİSİ LARY
Camer on'un ofisinde gerçekleşen görüşmenin ilginç bir de konuğu vardı. Evin sempatik kedisi Larry, korumalarla birlikte görüşmeyi kapıda beklerken objektiflere poz verdi.
BİZE ULAŞIN