Lice'de mayın tuzağı: 2 şehit

Diyarbakır'da askeri aracın geçişi sırasında PKK'lılar, daha önce yola döşedikleri uzaktan kumandalı mayını patlattı. Saldırıda 2 asker şehit olurken, 1 asker ve bir sivil yaralandı

PKK'lıların yol güzergâhlarına döşedikleri mayın tuzaklarına dün bir yenisi eklendi. Diyarbakır'ın Lice ilçesi girişinde saat 06.10'da İç Güvenlik Tugay Komutanlığı'na giden bir askeri aracın geçişi sırasında, PKK'lıların daha önceden yola döşediği uzaktan kumandalı mayın patlatıldı. Saldırıda Astsubay Selman Aksu ve ulaştırma er Kadir Kayıkçı şehit oldu. Araçta bulunan er Mustafa Bayram ile Mizgin Tosun isimli vatandaş yaralandı. Yaralılar Diyarbakır Asker Hastanesi'nde tedaviye alındı. Helikopterlerle bölgeye özel eğitimli komandolar sevk edilirken, Özel Harekât polisleri de operasyona destek verdi. Şehitler Diyarbakır'da Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in de katıldığı askeri törenin ardından memleketlerine gönderildi. Güvenlik güçleri saldırıyı, bölgede zaman zaman yol kesip araçları ateşe veren terörist grubun gerçekleştirdiğini değerlendiriyor. Gruba yönelik 3 gün önce operasyon başlatıldığı da öğrenildi. Bölgenin haritasının çıkarılarak PKK'lıların bulunması muhtemel noktalara nokta operasyonlar gerçekleştirdiği belirtildi. Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçeleri ile Bingöl'ün Genç ilçesi arasında kalan üçgendeki operasyonlara 4 Kobra tipi helikopter olası PKK saldırılarına karşı birliklere eşlik etti. Patlamının yaşandığı aynı nokta13 Haziran'da 40 kilogramlık el yapımı uzaktan kumandalı mayın son anda farkedilmiş ve imha edilmişti. Diyarbakır-Bingöl karayolu Kayacık mevkiinde de dün sabah uzaktan kumandalı mayın patlatılırken, olayda canveya mal kaybı yaşanmadı.

15 GÜN SONRA TERHİS OLACAKTI
Şehit Kadir Kayıkçı'nın (20) İstanbul Kağıthane'deki baba ocağına ateş düştü. Evin bulunduğu sokak Türk bayraklarıyla donatıldı. Baba Recep Kayıkçı, oğluyla bir gün önce telefonda konuştuğunu belirterek "Terhisine 15 gün vardı. Terhis olan diğer askerler de 3 gündür güvenlik gerekçesiyle bekletiliyormuş. 'Uçak biletim yanar' diyordu. Oğlum gelmeden acı haberi geldi. Askerleri görünce dizim kırıldı. Yüreğime acı düştü" dedi. Kayıkçı'nın sosyal paylaşım sitesindeki fotoğraf altına "Çevreye bakıp 'Askerlik mi yapıyor' demeyin sakın. O oturduğum yerde tam 110 ailenin can güvenliğini sağlıyoruz. Tam dolduruşta bekliyoruz" yazısı dikkat çekti.

KAHRAMAN MUSTAFA
Saldırıda yaralanan sürücü Mustafa Bayram ise paramparça olan askeri araçtaki 2 arkadaşını, belki yaşıyorlardır umuduyla çıkardı. Ardından da aşırı kan kaybından bayıldı. Büyük bir kahramanlık örneği gösteren Bayram takviye için gelen arkadaşları tarafından bilinci tamamen kapalı bir şekilde bulundu.

'MERAK ETMEYİN' DEMİŞTİ
Şehit Selman Aksu'nun (22) 15 yıl önce Mardin'in Midyat ilçesinden İzmir'e göç eden ailesi yıkıldı. Aksu maddi imkansızlık nedeniyle gittiği Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulu'ndan geçen yıl mezun oldu ve Lice'ye tayini çıktı. Rahatsızlanınca ailesinin yanına gelen ve bir hafta önce Lice'ye dönen Aksu "Beni merak etmeyin. Silahların bakımını yaptığımdan dışarıya çıkmıyorum" dedi. Baba Hayrettin Aksu, "Rahatım diyordu, ama terör acısı bizi de vurdu" dedi.
BİZE ULAŞIN