Müftü, kadınları bayram namazına çağırıyor

İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, yeni bir tartışmaya sebep olacak açıklamalarda bulundu.

  • Gündem
  • Pazar 29.07.2012 12:20
İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran Peygamber Efendimiz döneminde kadınların bayram namazına iştirak ederek, bayram coşkusuna ortak olduklarını söylüyor. Müftü, 'Camilerimizi hazırlıyoruz. Bayramda kadınları camiye bekliyoruz' diyor.

İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran ile makamında yapılan sohbette gündemde yoğun olarak konuşulan ve merak edilen konuları ele alındı. Lüks iftarlardan oruç saatlerine, Ramazan'ın anlamından Çamlıca Camii'ne kadar pek çok konuda görüşlerini açıklayan Rahmi Yaran bayram namazınakadınlarıda beklediklerini söylüyor.

Diyanet'in 'Biz Ramazan'ı değil, Ramazan bizi değiştirsin' sloganı var. Biz Ramazan'ı nasıl değiştiriyoruz?
Herkes kendine göre Ramazan'dan istifade etmeye kalkışıyor. Ticaret yasak değil ama Ramazan'ı ticari meta hâline getirmek doğru değil. Ramazan'ı çeşitli sektörler kendileri açısındankullanmayakalkışırlarsa doğru olmaz. Zaman içinde de yanlışlara doğru gidilir.

Övünme, kendini gösterme propagandası tarzındaki hareketler yanlış olur. Ramazan bir ibadet ayıdır. Biz Ramazan'da daha iyi bir Müslüman daha iyi birinsanolma yolunda çaba gösteririz. Halbuki Ramazan'ı değiştirmek isteyenler Ramazan'ı kendilerine uydurup, ceplerini, kasalarını daha çok nasıl dolduracaklarına bakıyor. Bu manada bireğlencesektörü, otelturizmsektörü var, siyasetdünyasıvar. Bunların Ramazan'ıkullanmalarıbir noktada Ramazan'ı dönüştürmeye çalışmak.
BİZE ULAŞIN