'Oyun kurucu değil oyuncak'

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Elin taşıyla elin kuşunu vurmaya çalıştık" dedi. CHP'nin "Savaşa hayır" mitingi düzenlemesi kararlaştırıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye konusundaki yaklaşımını eleştirerek, "Elin taşıyla elin kuşunu vurmaya çalıştık" dedi. Türkiye'nin dış politikada çıkarlarının ağır darbe aldığını da savunan Kılıçdaroğlu, "Sözde oyun kurucuyduk bu bölgede. Oyuncak olduk" diye konuştu. CHP Parti Meclisi, Kurultayın ardından dün ilk toplantısını yaptı. Toplantının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

ÇUKURA İTİLDİK
Türkiye basiretsiz, liyakatsiz bir kadro tarafından stratejik derinlik masallarıyla uyutularak, derin bir çukura itildi. Dış politikayı başka ülkelerin karlı çıkacağı bir sürece oturtursanız, batağa saplanırsınız.
Siz, dereyi görmeden paçaları sıvadınız. Sözde oyun kurucuyduk bu bölgede. Oyuncak olduk. Elin taşıyla elin kuşunu vurmaya çalıştık.

SURİYE BİLDİRİSİ

Ramazan Bayramı'nın ardından Hatay, Gaziantep veya Adana'da "Savaşa hayır" mitingi yapılması kararlaştırılan PM toplantısından sonra bir de Suriye bildirisi yayımlandı. Bildiride şu vurgular yapıldı:
Halkımız savaşa karşıdır. Suriye halkının düşmanımız değil, dostumuz olduğunu biliyor.
CHP PM, Türkiye tarafından şu hususlara mutlaka uyulması gerektiğine dikkat çeker; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı olmadan tek taraflı herhangi bir müdahalede bulunmaması. Karada, havada ve denizlerde cereyan edebilecek ve Türkiye'nin tepkisini gerektirebilecek durumlarda soğukkanlı davranmaya özen göstermesi. Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar verecek her gelişmeye Türkiye'nin karşı olduğunun vurgulanması. Suriye'nin geleceğinin, Suriye halkınca belirlenmesi. ANKARA

MYK'DA ÜYE SAYISI ARTACAK
CHP'nin Kurultay sonrası yaptığı ilk PM toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni MYK'yı açıklaması bekleniyordu ancak Kılıçdaroğlu 10 günü aşkın sürede kurmaylarını belirleyemedi. MYK'nın ilanı gecikince partideki meraklı bekleyiş de arttı. Kılıçdaroğlu'nun yönetim kadrosunu bugün veya yarın açıklaması bekleniyor. Kılıçdaroğlu dünkü PM toplantısında ise kendisiyle birlikte 17 olan MYK üye sayısını artırmak için PM üyelerinden yetki aldı. CHP'de yeni MYK'nın 20 kişiden oluşması bekleniyor. Yeni MYK üyelikleri 'halkla ilişkiler, çevre ve sosyal politikalar ile kamusal gelişmeler' alanlarına bakacak. 3 saat süren PM Toplantısı'nda üyelere, "Halkla bütünleşin" talimatı veren Kılıçdaroğlu, partideki iç çekişmelerin de artık bir tarafa bırakılmasını istedi.
BİZE ULAŞIN