Pişmanlıktan yararlanan PKK'lı yeniden aranıyor

Teslim olup "Ben geri hizmetteydim" deyince "Etkin pişmanlıktan" yararlanan PKK üyesi Y.K. için, teslim olan bir başka PKK'lının ifadesi ile 10 ay sonra arama emri çıkarıldı

Etkin pişmanlıktan yararlanarak serbest kalan 19 yaşındaki PKK'lı Y.K.'nın foyası 10 ay sonra teslim olan başka bir PKK'lının ifadesiyle ortaya çıktı. 14 Mayıs 2011'de Türkiye-Irak sınırının sıfır noktasındaki Biliç Tepe ve Kokpi Tepe askeri üs bölgesine saldıran 50 kişilik PKK'lı grupta bulunan Cilo kod adlı 19 yaşındaki Y.K, 4 ay sonra örgütten kaçıp KDP peşmergelerine teslim oldu. Aynı gün Habur Sınır Kapısına getirilen Y.K, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesine çıkarıldı. Örgüte 1 yıl önce katıldığını, yaşının küçüklüğü ve eğitimsiz olmasından dolayı silahlı hiçbir eylemde yer almadığını, geri hizmette faaliyet yürüttüğünü öne süren Y.K, "Çok pişmanım" dedi.

FOTOĞRAFTAN TEŞHİS

Mahkeme Y.K'yı, etkin pişmanlıktan yararlandırarak serbest bıraktı. Hakkari'deki ailesinin yanına dönen Y.K'nın foyası ise 10 ay sonra Serhat Gever kod adlı A.E'nin teslim olmasıyla ortaya çıktı. 3 silahlı eyleme katıldığını ve uzman çavuş Mehmet Tez'i şehit ettiklerini itiraf eden A.E'ye 150 PKK'lının fotoğrafı gösterilerek, aralarında silahlı eyleme katılanlar soruldu. A.E. de albümdeki 38 kişiyi teşhis etti. Bunlar arasında 10 ay önce serbest kalan Y.K'nın da olduğu ortaya çıktı. A.E, Kokpi Tepe ve Biliç Tepe askeri üs bölgesine düzenlenen baskında Y.K'nın Kalaşnikof silah ve el bombaları kullandığını söyledi. Bu ifade üzerine daha önce etkin pişmanlıktan yararlandırılıp ceza verilmeden serbest bırakılan Y.K hakkında, "Ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak, kasten kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı öldürmek" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle soruşturma başlatılarak hakkında yakalama emri çıkarıldı.
BİZE ULAŞIN