''PKK'nın üstlenmemesi onun yapmadığı anlamına gelmez''

Bakan Şahin, patlamanın meydana geldiği Şehitkamil Emniyet Müdürlüğü yakınlarında incelemelerde bulundu. Bir süre olay yerindeki çalışmaları inceleyen Şahin, iş yerleri zarar gören esnaflara da ''geçmiş olsun'' dileklerini iletti. Bir iş yerinde bazı vatandaşlarla basına kapalı olarak görüşen Bakan Şahin, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İdris Naim Şahin, bir gazetecinin ''Halka sağduyu çağrısında bulunmak için neler söylersiniz?'' sorusu üzerine, hain terör saldırısının gerçekleştiği alanda arkadaşlarıyla birlikte olay yeri incelemesi yaptıklarını söyledi.

Olayla ilgili olarak Gaziantepliler'e, Türkiye ve Türk milletine baş sağlığı dileyen Şahin, şöyle konuştu:

''Bir bayramı halkımıza zehir eden hain kan içici terör örgütünün gerçek yüzünü bağlantılarıyla birlikte bir kez daha görmüş olduk. Olayın araştırması ve olayın aydınlatılmasına yönelik polisimizin ve adli makamların çalışması devam ediyor. Belli ölçüde aydınlanmış durumda, ama nihai noktaya gelindiğinde hem basınımızla hem kamuoyuyla inşallah paylaşılacaktır. Terörü, teröristi bir kez daha lanetliyoruz. Terör olayı bir siyasi partinin, bir devlet kurumunun sorunu değildir. Terör örgütünün hedefi Türkiye'dir ve Türk milletinin tamamıdır. Olaya hep birlikte ortak akılla ortak duyguyla ortak tavırla bakmak mecburiyetimiz vardır. Söyleyeceğim budur. Herkese geçmiş olsun.''

''Üstlenmemesi yapmadığı anlamına gelmez''

Bakan Şahin, bir başka basın mensubunun terör örgütü PKK'nın saldırıyı üstlenmek istemediği iddiasını hatırlatması üzerine, ''PKK'nın üstlenmemesi onun yapmadığı anlamına gelmez. Olayın aydınlatılmasına devam ediliyor'' diye konuştu.

''Saldırıda farklı odaklar olup olmadığı'' yönündeki soru üzerine ise Şahin, şunları kaydetti:

''Bağlantıları içeride ve dışarıda tabi ki var. Öncelikle içeriyi kastediyorum. İçeride birlik ve bütünlük sağlanmak zorunda. Öncelikle söylemek istediğim bu. Tabi ki dışarıda da besleyen odaklar var. Türkiye meselesi derken dış bağlantıların da varlığını ve dışarıdan verilen desteklerin artık bilinmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.''

Bakan Şahin, güvenlik konusunda bir ihmal olup olmadığı yönündeki soruyu ise ''Hayat devam ediyor. Yollar açık, araçlar devam ediyor'' şeklinde yanıtladı.

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil de olay yerine geldi. Bakan Şahin ve CHP heyeti bir süre görüşerek, karşılıklı ''geçmiş olsun'' dileklerini iletti.

Bakan Şahin, aracına binmek üzereyken CHP heyetinin yanına gelen bir grup vatandaş, ''Siyasileri istemiyoruz'' diyerek tepki gösterdi.

BİZE ULAŞIN