Terör er geç kaybetmeye mahkûm

Gaziantep saldırısı ile ilgili açıklama yaparak terörü lanetleyen Erdoğan, bugün önce Gaziantep'te şehitlerin, ardından Rize'ye geçerek teyzesinin cenaze törenine katılacak

Çarşamba 22.08.2012
Son Güncelleme: Çarşamba 22.08.2012
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te meydana gelen ve dokuz sivilin hayatını kaybetmesine yol açan menfur saldırıyla ilgili sessizliğini bozdu. Erdoğan, Başbakanlık Basın Merkezi resmi sitesinde yayınladığı mesajında "Kardeşliğimizi, birliğimizi, huzurumuzu hedef alan terör, aziz milletimizin, güvenlik güçlerimizin, azim ve kararlılığı karşısında er ya da geç kaybetmeye mahkumdur" dedi. Erdoğan mesajında "toplumsal barışımızın zedelenmesine asla müsaade etmeyeceğiz" vurgusu yaparken, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeyeceklerini belirtti. Erdoğan'ın Gaziantep'teki saldırı ve Şırnak'ta meydana gelen trafik kazasında dokuz asker ile bir korucunun şehit olması üzerine yayınladığı mesaj şöyle:

TAVİZ YOK

Gaziantep'teki patlamada, aralarında çocukların da bulunduğu 9 vatandaşımızı kaybetmenin, Şırnak'taki trafik kazasında ise 9 askerimizi ve 1 korucumuzu şehit vermenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Her iki olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet diliyor; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.
Gaziantep'te mübarek Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde yaşanan elim olay, terörün çoluk çocuk ayrımı yapmaksızın sivilleri hedef almaktan çekinmediğini, aziz milletimizin manevi değerlerini hiçe saydığını bir kez daha ortaya koydu. Kardeşliğimizi, birliğimizi, huzurumuzu hedef alan terör, milletimizin, güvenlik güçlerimizin, azmi karşısında er ya da geç kaybetmeye mahkumdur.
Hükümetimiz, toplumsal barışımızın zedelenmesine asla müsaade etmeksizin, demokrasi ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeksizin, terörün üzerine gitmeye devam edecek.

HÜKÜMETİN ACI GÜNÜ
Gaziantep ve Şırnak'taki ölümlerin acısı yaşanırken Başbakan Tayyip Erdoğan 67 yaşındaki teyzesi Meliha Er'i Rize'de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise 64 yaşındaki annesi Perihan Kıymık'ı Gaziantep'te kalp krizine kurban verdi. Rize'nin Pazar ilçesinde yaşayan 6 çocuk annesi Meliha Er, bayram nedeniyle ziyaretlerde bulunmak amacıyla evinden çıkıp otomobile binmek istediği sırada fenalaştı. Er, kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Er'in evine taziye ziyaretinde bulunurken, Başbakan Erdoğan telefonla aileyi arayarak baş sağlığı diledi. Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüpleri de birer başsağlığı mesajı yayınladı. A Haber Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Er'in de annesi olan Meliha Er, yarın ikindi namazını müteakiben Rize Şeyh Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Pazarköy'deki aile mezarlığında defnedilecek. Öğleyin Gaziantep'te terör şehidi olanların cenaze töreninde bulunacak olan Başbakan Erdoğan, ikindide de Rize'de teyzesinin cenaze törenine katılacak. Gaziantep'te katıldığı cenaze töreninde ağlayan Bakan Şahin de kısa bir süre sonra, kalp rahatsızlığı nedeniyle 13 gündür Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde tedavi gören annesinin ölüm haberini aldı.

LİDERLER ACIDA BULUŞTU

Gaziantep'teki saldırıda ölenler için düzenlenecek cenaze töreni son dönemde aralarına kara kedi giren siyasi liderleri biraraya getirecek. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenlerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bulunacak.

TELEFONLA ARADI
Teyzesi Meliha Er'i kaybeden Başbakan Erdoğan telefonla arayarak aileye baş sağlığı diledi. Çevre Bakanı Bayraktar ise Er'in evine taziyeye gitti.