Teröre karşı omuz omuza

Devletin zirvesi ve muhalefet partileri liderleri Gaziantep'te bombalı saldırıda hayatını kaybeden sivil şehitlerin cenazesinde yan yana saf tutarak teröre karşı birlik mesajı verdi. Emine Erdoğan ve Fatma Şahin ailelerle birlikte gözyaşı döktü

Gaziantep'te bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının kurbanları, devletin zirvesinin katıldığı törenle son yolculuklarına uğurlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yan yana saf tutarken, MHP lideri Devlet Bahçeli de biraz ötede kurmaylarıyla birlikte törene katıldı. Bakanlar da neredeyse tam kadro törende yerini aldı. Gaziantep'teki hain saldırıda hayatını kaybeden 9 kişiden 3'ü önceki gün toprağa verilmişti. Duygu Akar (21) eşi Onur Fikret Akar (21) ile bir yaşındaki kızları Almina Melisa, 11 yaşındaki yeğenleri Sevgi Gülperi İnanç ile infaz koruma memurları İsmail Daler (30) ve Safi Canbaş (48) için dün Bahaeddin Nakıboğlu Camisi'nde tören düzenlendi. Türk bayrağına sarılı cenazeler cami avlusunda yan yana dizildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in annesi Perihan Kıymık'ın tabutu ise yeşil örtü ile örtüldü. Başbakan Erdoğan da törene eşi Emine Erdoğan, kızları ve oğlu Bilal Erdoğan ile birlikte geldi. Sivil şehitlerin cenaze namazlarını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, her bir tabutun başına tek tek geçerek ayrı ayrı kıldırdı. Görmez'in cenaze namazını kıldırırken gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Tören sırasında ölenlerin bazı yakınları fenalık geçirdi. Bayılanlara camide bekletilen sağlık görevlileri müdahale etti. Özellikle kadınların bulunduğu bölümde gözyaşları sel oldu. Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan ile aynı törende annesini toprağa veren Fatma Şahin tören boyunca gözyaşlarına hakim olamadı, ölenlerin yakınlarını teselli etmeye çalıştı. Törenin ardından Türk bayraklarına sarılı tabutlar askerlerin omuzlarında mezarlığa götürüldü. Sevgi Gülperi İnanç'ın cenazesi ise Adana'ya gönderildi.

TÖRENE KATILANLAR

Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Emine Erdoğan, Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan, ölenlerin aileleri ve yakınları ile yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

"#70MilyonTEKyurekAntepliyiz'

TÜRKİYE Gaziantep'teki hain saldırının ardından teröre karşı tek yürek oldu. Saldırıda hayatını kaybedenleri son yolculuklarına devletin zirvesi uğurlarken, sosyal medyada bir araya gelen on binlerce kişi terörü lanetledi. Twitter'da "#70MilyonTEKyurekAntepliyiz" etiketi Trending Topic (TT) oldu.

BİZE ULAŞIN