Bakan Şahin o fotoğrafın perde arkasını anlattı

"Baksana daha çok küçükler” feryadıyla Türkiye’yi gözyaşına boğan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin: Bir anne ‘bebeğimi daha dişleri bile çıkmadan katlettiler’ diye ağladı. Diğeri ‘bayramlığını giydirdim, soykası oldu’ dedi. Anne acısını unuttum.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep şehitlerinin cenaze töreninde unutulmayan fotoğraf karesine konu olan ve herkesi duygulandıran "Daha çok küçükler" feryadının perde arkasını anlattı. Gaziantep'in sivil şehitleriyle aynı gün, annesi Perihan Kıymık'ı da toprağa veren Bakan Fatma Şahin, kendisine anne acısını unuptturup isyan ettiren şeyin saldırıda çocuklarını kaybeden annelerin yürek dağlayan sözleri olduğunu söyledi.

'Baksana daha çok küçük'


Gaziantep'te 4'ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla aynı gün anne acısı yaşayan Bakan Fatma Şahin, saldırının ardından anne acısını yüreğine gömüp terör kurbanlarının ailelerinin yaralarını sarmak için koşturmuş ve tüm Türkiye'nin sevgisini kazanmıştı. Saldırıda hayatını kaybeden 2'si çocuk 6 kişi ile birlikte annesinin de cenaze namazı kılınan Bakan Şahin, terör kurbanı 1 yaşındaki Almina'nın tabutunu göstererek "Baksana daha çok küçük" demiş ve bu sözler tüm Türkiye'yi ağlatmıştı.

Acılarının büyüklüğünü gördüm

Terör saldırısında yaşamını yitirenlerin yakınlarının "can yangısının" kendi acılarına unutturduğunu ifade eden Fatma Şahin, "Vatandaşların mağduriyeti ve can yangısı bana anamın acısını unutturdu" diye konuştu. "Bir taraftan kendi acımı yaşarken, diğer taraftan onların acılarının çok daha ağır ve derin olduğunu gördüm" diyen Şahin, cenaze töreni sırasında yaşadığı duygu patlamasının ve Türkiye'yi ağlatan sözlerinnedenlerini şu sözlerle ifade etti:

Bebeğimi dişi çıkmadan katlettiler


"Ölen bebeğin anası bana 'Bakanım senin anan yaşadı, öldü. Benim bebeğimi, daha dişleri çıkmadan katlettiler' dedi. Hakikaten bu ifadeler çok ağır ve çok doğru ifadelerdi. Çocuk annesi olarak empati yaptım ve aynı acıyı ben de yüreğimde hissetim. Annenin feryadı bütün dikkatleri o noktaya getirdi."

Bayramlığı onun soykası oldu

Saldırıda kullanılan bombanın daha fazla zarar vermek için güçlendirmesine gönderme yapan Bakan Şahin "4 yaşındaki Sena'nın ciğerine büyük bir çivi saplandı. Daha etkili olsun diye parça bombaların içine çok büyük çiviler yerleştirmişler. Birinin ciğerine, birinin kalbine, birinin beynine saplanarak şehit oldu çocuklarımız. Annemin mezarlığında ölen çocuğun annesi 'Bakanım, bayramlığını giydirdim, eline kınasını yaktım, parka gönderdim. Bayramlığı soykası oldu' dedi. O ifadeler ve işaret o duygu yükünün bir göstergesi" diye konuştu.

Hepsinin hikayesi farklı

Bakan Fatma Şahin, bombalı terör eyleminin boyutlarının tespit edilmesi için çalışmalar yapıldığını anlatarak "Yaraları sarmak için tahribatı raporlaştırıyoruz" dedi. Terör mağdurlarının evlerinin tek tek dolaşıldığını vurgulayan Şahin, "Hepsinin çok farklı hikayeleri var. Patlamada ölenlerden birinin oğlu Diyarbakır'da polismiş. Ailesi benden tayininin Gaziantep'e alınması isteğinde bulundu. Onu buraya aldıracağız inşaallah" diye konuştu.

Bakan Şahin, bombalı eylemle ilgili olarak Gaziantep Emniyeti'nin çalışmalarını da övdü. Şahin, "Güvenlik güçlerimiz hızlı bir şekilde istihbari bilgilere ulaştılar ve gerekli tedbirleri aldılar" dedi. Annesini toprağa verdikten hemen sonra terör mağdurlarının yaralarını sarmaya koşan Fatma Şahin, dün Bülbülzade Sosyal Tesisleri'nde Gazianteplilerin taziyelerini kabul etti. Şahin'in kabulüne, Adıyaman Valisi ile çok sayıda milletvekili de eşlik etti.

Star

BİZE ULAŞIN