Mülteci kamplarına yeni düzen getiriliyor

Terör sızmalarına karşı Suriyeli mültecilerin sadece ihtiyaç hallerinde ve belirli saatlerde kampların dışına çıkması seçeneği üzerinde duruluyor. Mülteciler şehre servisle taşınacak

Pazar 26.08.2012
ABONE OL
Hükümet başta Hatay olmak üzere Suriyeli mültecilerin barındığı şehirleri mercek altına aldı. Başbakanlık'ta, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta toplumsal tansiyonun yükselme olasılığı ve provokasyon ihtimaline karşı çalışma başlatıldı. PKK ve Suriye'nin Türkiye'de karışıklık çıkarmak için bu bölgeleri seçebileceği ihtimali üzerinde durulurken, kamplar ve kampların bulunduğu şehirler üzerinde ön çalışma yapılıyor. İllerden gelen tepkiler de göz önüne alınarak yapılan incelemenin ardından kampların düzeni ve toplumla ilişkiler konusunda neler yapılabileceğine ilişkin formül üretilmeye çalışılacak.

YENİ DÜZENLEME

Türkiye'ye gelenlerin sayısının 80 bini geçmesi üzerine Ankara, kamplar ve çevresinde huzursuzluk çıkmaması için bazı önlemler almaya hazırlanıyor. Planlama kamplarda yaşayan Suriyelilerin sosyalleşmesi ve şehir merkezlerinde huzursuzluk çıkmaması hassas dengesi üzerinde yapılıyor. Üzerinde durulan formüllerden birisinin kamp giriş çıkışlarına getirilecek yeni düzenleme olduğu belirtildi. Kamp sakinlerinin şehir merkezlerini kullanımına ilişkin yeni düzenlemeye gidilmesi öne çıkan seçeneklerden birisi olurken mültecilerin her istedikleri zaman değil, ihtiyaç hallerinde ve belirli saatlerde kampların dışına çıkarak şehir merkezlerini kullanması seçeneği üzerinde duruluyor. Ancak bu konuda son karara henüz varılmadığı belirtiliyor. Mültecilerin kamplardan çıkmamasının bu kez kamplarda sosyal sorunlara yol açacağı belirtirken, kampların içindeki sosyal alanların çoğaltılması çalışmalarına hız verileceği öğrenildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, konuya ilişkin yapılan hazırlıkların ilk uygulamasını hayata soktu. Kamplarda güvenlik önlemleri artırılırken, giriş-çıkışlar kontrol altına alındı. Kamplarda yaşayan Suriyelilerin tüm giriş çıkışları kayıtlı ve kontrollü yapılıyor. Buna göre günün belirli saatlerinde kamp sakinlerinin servislerle şehir merkezine taşınarak alış veriş yapması ve ihtiyaçlarını karşılaması sağlanıyor. Sabah saatlerinde çarşıya götürülen kamp sakinleri aynı gün kayıtlı olarak kampa geri götürülüyor. Başbakanlık kaynakları kamp sakinlerinin taşınma işlemlerinin titizlilikle yürütüldüğünü belirtti.

ÇARŞI İZNİ EYLEMİ
Adıyaman Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalan Suriyeli mülteciler, çarşı izinleri olmaması iddiasıyla toplanarak eylem yaptı. Yurtta kalan Suriyeli mültecilerden bir grup, çarşı izinlerinin olmamasından dolayı yurtta sıkıldıklarını ve bu nedenden dolayı çarşı merkezine gitmek istediklerini öne sürerek yurttan çıkmak istedi. Yurt güvenlik görevlileri tarafından fark edilen olay polise bildirildi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekibinin müdahalesi yetersiz kalınca, olay yerine çok sayıda takviye polis ekibi sevk edildi. Polis ekiplerinin yaklaşık yarım saatlik ikna çalışması sonrası mülteciler olaysız bir şekilde dağıldı.