Üniversite öğrencisine müjde: Harçlar kaldırıldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı basın toplantısında toplantının gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Arınç'ın açıklamaları şöyle:
KARARNAME İLE KALD IRILD I: Başbakanımızın bahsettiği üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesi bir kararname ile gerçekleştirildi. Bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 1 milyon 524 bin 380 öğrenci harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edilecektir. Açık öğretimden katkı payı alınmasına da son verilmiştir.
MEKTUPL AR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR: (Liderlerin gönderdiği mektuplar) Sayın Kılıçdaroğlu bir mektupla Suriye konusunda bazı taleplerde bulundu. Sayın Bahçeli de grup başkanı sıfatıyla anayasanın bir maddesindeki dokunulmazlığın tarifine ilişkin talebini iletiyor. Bunlar Sayın Başbakanımızın çalışma yapılmak üzere ilgili arkadaşlara verdiği mektuplardır. .
MUHATAP HÜKÜMET DE ĞİL : (Çiçek'in ulusal uzlaşı metnine ilişkin soruya) Sayın başkan belki maksadını açıklayacaktır. Bunun Meclis içindeki partilerin imzalaması gereken bir bildiri olarak mı düşündü yoksa kamuoyuna ilan edilen bir düşünce açıklaması olarak mı gördü bilemiyorum. Bildirinin muhatabı hükmet değildir.

İkinci Öğretim nedir?
İkinci öğretimde harç alınmaya devam edilecek. Yükseköğretimde normal öğretimin bitiminde akşam 17 gibi başlayan ve gece biten öğrenim şekline ikinci öğretim denir. İkinci öğretim öğrencileri, aynı üniversitenin aynı bölümünü daha düşük puanla okurlar ve harçları daha yüksektir.

BİZE ULAŞIN