Köşk'ün 30 Ağustos resepsiyonu iptal

Doktorları Abdullah Gül'e ses travması ve enfeksiyon riski nedeniyle 30 Ağustos programlarına katılmamasını önerince Çankaya resepsiyonu iptal edildi

Çarşamba 29.08.2012
Son Güncelleme: Çarşamba 29.08.2012
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün enfeksiyon kapma ve ses travması geçirme riski nedeniyle 30 Ağustos programları iptal edildi. Türkiye'nin önde gelen kulak burun boğaz uzmanlarından oluşan heyetin yaptığı muayene sonucunda Gül'ün kalabalık ortamlara ve belli bir desibel üzerinde sesin olduğu alanlara girmesi sakıncalı bulundu. Bu nedenle, bu yıl ilk kez Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek 30 Ağustos Resepsiyonu ile tebrikat töreni de yapılamayacak. Anıtkabir ve Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanındaki geçit törenlerine ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek katılacak. Çiçek, bugün GATA'da, yarın Kara Harp Okulu'nda, cuma günü de Deniz Harp Okulu'nda düzenlenecek mezuniyet törenlerine de Cumhurbaşkanı Gül yerine vekâlet edecek.

5 GÜN DAHA

Gül'ün kulak rahatsızlığı nedeniyle başlatılan tedavisi ise 5 gün daha sürecek. Gül'ün tedavi gördüğü Hacettepe Hastanesi'nden yapılan açıklamada "Önemli ölçüde iyileştiği görülmüştür. Tedavisi 5 gün daha sürecek. 30 Ağustos törenlerine katılmaması tavsiye edildi" denildi. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde 27 Ağustos 2012 yapılan heyet toplantısında alınan tavsiye kararı doğrultusunda, Cumhurbaşkanının evsahipliğinde Çankaya Köşkü'nde yapılması planlanan 30 Ağustos Tebrikat Töreni ve Resepsiyonunun iptal edildiği duyuruldu. Açıklamada, "Anıtkabir ve Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenler ise planlandığı gibi icra edilecek olup, anılan törenlere Sayın Cumhurbaşkanımıza vekaleten Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek katılacaktır. Aynı şekilde Gülhane Askeri Tıp Akademisi ile Kara, Hava ve Deniz Harp Okulları Diploma Törenlerine de Sayın Cumhurbaşkanımıza vekaleten Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek iştirak edecektir" denildi.

ASKER KÖŞK'E ÇIKACAKTI

Bu yıl 30 Ağustos Resepsiyonu'nun Çankaya Köşü'nde düzenlenmesiyle bir ilk de yaşanacaktı. Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ne çıktığı 2007 Ağustos ayından bu yana Cumhurbaşkanlığı'nda verilen eşli resepsiyonlara katılmayan TSK komuta kademesi, bu tabuyu 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda bozmaya hazırlanıyordu. Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonu Genelkurmay Başkanı yerine Başkomutan sıfatıyla Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından verilecekti. Resepsiyona Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile komuta kademesinin tamamı eşleriyle katılacaktı. Köşk'te asker-sivil buluşması yine Gül çiftinin ev sahipliği yapacağı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na kaldı.

TRAVMA VE ENFEKSİYON RİSKİ
Önceki gün yapılan heyet muayenesinde AKM alanında yapılacak törenlerdeki yüksek ses, uçak ve tank gürültülerinin, Cumhurbaşkanı Gül'ün kulak rahatsızlığı için olumsuz sonuçlar doğurabileceği öngörüldü. Gösterilerde 130 desibel ses şiddetini aşan F-16 ve F-4 uçaklarının yaratacağı gürültü nedeniyle Gül'ün ses travması yaşayabileceği, bunun da geçici işitme kaybı, denge sorunlarına neden olabileceği için törenlere katılmaması önerildi. Tedavisi devam eden Gül'ün, birçok davetli ile el sıkışacağı için enfeksiyon kapma riski göz önünde bulundurularak, Çankaya Köşkü'ndeki tebrikat töreni ile resepsiyonun da iptali uygun görüldü. Bu arada Gaziantep'te 20 Ağustos'ta meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği patlama dolayısıyla, Gaziantep ve Şanlıurfa'da 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonları da iptal edildi. Patlamada, 9 kişi hayatını kaybetmiş, 67 kişi yaralanmıştı.

BARUT İÇİN DEVREDE
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, doktorların 6 ay ömrü kaldığına ilişkin rapor verdiği, tutuklu Muhlis Barut'un son günlerini ailesinin yanında geçirmesi için devreye girdi. Gül, 8 Ekim 2010'da yeşil kartının iptal edilmesi üzerine av tüfeğiyle toplum sağlığı merkezini basan ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan inşaat işçisi Muhlis Barut ile ilgili televizyon haberlerini, tedavi gördüğü hastanede izledi. "Son günlerini yaşarken ailesiyle özgürce vedalaşma hakkı isteği" ve kızı Gönül Barut'un (24) sözlerinden etkilenen Gül, Muhlis Barut'un son günlerini ailesinin evinde geçirebilmesi için yapılacak bir şey olup olmadığının araştırılması için Cumhurbaşkanlığı yetkililerine talimat verdi. Ancak Barut için Adli Tıp Kurumu'nun "Tedavisinin hastanede devamı" yönünde rapor verdiği öğrenildi. Geçen ay verilen raporda Barut'un infazını durduracak koşulların bulunmadığı kaydedildi. Barut bu rapor üzerine Metris Cezaevi içinde "Rehabilitasyon Merkezi" olarak da bilinen Özel R Tipi Cezaevi'ne konuldu. Barut'un doktor kontrolünde olduğu ve tedavisinin burada devam ettirildiği öğrenildi. ANKARA