MGK: Terör, birliği bozamayacak

Gaziantep saldırısının görüşüldüğü MGK'dan, "Terör örgütünün milletin duygu birliğini bozmayacağı" mesajı çıktı. Bildiride "Terörle hukuk içinde mücadele" vurgusu da yer aldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hacettepe Hastanesi'ndeki tedavisine ara vererek başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının gündem maddesini terörle mücadele ve Suriyeli sığınmacılar oluşturdu. Toplantıda milletvekili kaçıran, sivilleri de hedef alan saldırılarıyla eylem şeklini değiştiren terör örgütünün yeni stratejisi masaya yatırıldı. Gaziantep saldırısı sonrası PKK'nın Suriye bağlantısıyla ilgili istihbarat raporları sunuldu. Örgütle mücadele kapsamında alınacak yeni önlemler de MGK üyeleri tarafından değerlendirildi. Bu kapsamda, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in terörle mücadele kapsamında önerdiği "Ulusal Mutabakat'ın" da gündeme geldiği belirtiliyor. 2 saat 45 dakika süren toplantının ardından yayınlanan 2 maddelik bildiride yalnızca terörle mücadele kararlılık ve Suriye konusu yer aldı. Bildiride "Vatandaşların yaşam hakkını hiçe sayarak gerçekleştirilen terör eylemlerinin halkın huzur ve refahına en fazla zararı verdiği" vurgulandı. Terör örgütünün milletin duygu birliğini bozmayacağı mesajı verilen bildiride "Terörle mücadelenin hukuk içerisinde, halkımızın can ve mal güvenliği korunarak hassasiyetle ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

SURİYE'DEKİ BOŞLUĞUN İSTİSMARINA İZİN YOK
Suriye'den gelen ve sayıları 80 bine ulaşan sığınmacılar sorununun da MGK'da masaya yatırıldığı belirtildi. Hatay'daki kamplara sığınan Suriyeli göçmen sayısının artacağı göz önünde bulundurularak özellikle kış şartlarında alınacak önlemler masaya yatırıldı. Hatay'da yaşayan halkın, sığınmacılara yönelik şikâyetleri de değerlendirildi. Konu MGK bildirisine de yansıdı. Bildiride "Suriye'deki otorite boşluğunu istismar etmek isteyecek terörist unsurların faaliyetlerinin yanı sıra ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan ulusal güvenliğimize yönelik tüm tehdit ve risklerin bertaraf edilmesine matuf güçlü irade teyit edilmiş, Suriye halkının meşru talepleri doğrultusunda demokratik dönüşüm sürecinin ivedilikle tamamlanmasının taşıdığı önem vurgulanarak, bu doğrultuda çabaların uluslararası toplumla eşgüdüm halinde sürdürüleceği kaydedilmiştir" denildi.

BİZE ULAŞIN