Kızılay: 200 bin mülteciye hazırız

BM'nin Türkiye'deki mülteci sayısının 200 bini bulabileceği açıklamasını değerlendiren Kızılay Başkanı Akar "Devletimiz en gayri müsait şartlar için de organize olmuş vaziyette. Yeni kamplar 10 güne hazır" dedi

Türkkızılay'ı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti en gayri müsait şartlar için de organize olmuş vaziyette" dedi. Akar, Suriyeli mültecilerin kaldığı kamplarda incelemelerde bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, BM'ye ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Herkesin kendi öngörüsü olabilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti en gayri müsait şartlar için de organize olmuş vaziyette. Biz de Türkkızılay'ı olarak misyonumuz icabı bu tür hallerde devletimizin yanında yardımcı rol oynamaya devam edeceğiz. Devletimiz bize ne rol verirse biz bu rolü oynayacağız. Türkiye'ye sığınma istediğiyle ilgili bilgileri biz de almaktayız. Bu, BM'nin yeni bir icadı değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ta 2 yıl veya 1 yıl önce öngörmüş olduğu husustur." Türkiye'de yeni mülteci kamplarının kurulduğunu ve yeterli sayıda çadır stokunun bulunduğuna değinen Akar, "Öngörülen yerlerde yeni çadır kentlerimizi kurmaya başlıyoruz. Yeteri kadar çadır stokumuz var, bu bölgede çok fazla bir akın olsa dahi onları barındıracak çadır stokumuz bölgede bulunmaktadır" diye konuştu. Akar, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman'daki yeni noktalardaki hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, "Yeni noktalarımızdaki hazırlıkların 10 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor" dedi.

Türkiye'ye geçmek için sınıra gelen aralarında çocukların da bulunduğu kalabalık 500 kişilik grup, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) köylerinde güvenliği sağladığı bilgisi üzerine kendi istekleriyle geldikleri gibi yeniden evlerine döndü.
AA

BİZE ULAŞIN