500 Suriyeli daha sığındı

İç savaştan kaçan Suriyeliler'den 500 kişilik bir grup daha Türkiye'ye sığındı. 5'i ağır 14 yaralı Suriyeli de tedavi altına alındı

Ülkelerindeki olaylardan kaçan, aralarında 14 yaralının ve Türkmenlerin bulunduğu 500 Suriyeli Hatay sınırından geçerek Türkiye'ye sığındı. Suriye'nin İdlip, Hama ve Humus kentlerine bağlı ilçe ve köylerden gelen Suriyeliler, Bükülmez köyü sınırında yapılan işlemlerin ardından minibüslerle alındı. Suriyeliler, yemek, bakım ve gerekli insani ihtiyaçlarının karşılanması için Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri'ne getirildi. Kayıtları yapılan Suriyelilerin güvenlik önlemleri altında gün içerisinde Adıyaman'a gönderileceği öğrenildi. İdlip'in köylerinde çıkan çatışmalarda yaralandığı öğrenilen 14 Suriyeli de, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ambulansla alınarak Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

KONTEYNIRKENT
Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin barınması için Nizip ilçesinde 5 bin kişi kapasiteli konteynırkent kurma çalışmalarına başlandı. Gaziantep Valiliği'nce Birecik Barajı yakınlarında tahsis edilen 150 dönüm hazine arazisi üzerinde kurulacak ve bin konteynırdan oluşacak kent için iş makineleriyle düzenleme çalışması yapılıyor. İl Özel İdaresi desteğiyle yürütülen çalışmaların en kısa zamanda bitirilmesi ve alan üzerinde yapılacak olan altyapı çalışmasının ardından konteynırların kurulması hedefleniyor.

SINIRA TAKVİYE
Şanlıurfa'nın Suruç ilesine sevkıyatı yapılan askeri araçlar Suriye sınırında konuşlandırıldı. 20. Zırhlı Tugay komutanlığı'ndan gönderilen aralarında tank ve füze savunma sistemlerinin de olduğu askeri araçlar, sınıra sıfır noktadaki Mürşitpınar bölgesine gönderildi. Gaziantep'teki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan da sınırdaki Öncüpınar bölgesine askeri araç sevk edildi. Kilis'e doğru yola çıkan 6 araçlık konvoyda iki obüs ile askeri personel taşıyan araçlar olduğu bildirildi.

PSİKOLOJİK DESTEK...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, top mermisi düşmesi nedeni ile beş kişinin hayatını kaybettiği Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine psikososyal destek veriyor. Bölgeye psikolog, sosyolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerden oluşan 50 kişilik uzman bir ekip gönderildi. Heyet, ilk olarak hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarıyla ve olaydan yaralı kurtulanlarla görüşecek. Uzman ekip, evleri tek tek ziyaret ederek, her ailenin durumuna uygun sosyal hizmet modelini belirleyecek. Özellikle çocuklar üzerinde özel bir çalışma yürütülecek. Bakan Fatma Şahin, "Oradaki vatandaşlarımızın, şehitlerimizin ailelerinin, geriye kalanlarının her türlü mağduriyetini giderecek çalışmanın takipçisi olacağız" dedi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da Akçakale'de hakim olan korkuyu yenmek ve psikososyal destek vermek için bölgeye personel göndereceklerini açıkladı.

YURT HABERLER

BİZE ULAŞIN