Hatay'a altı top mermisi düştü

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Şu ana kadar ilimiz sınırları içerisine düşen top ve havan mermisi sayısı 6'yı buldu. Bunların hepsi de kırsal alana, hiçbir yerleşim yeri olmayan boş alanlara düştü'' dedi.

Vali Lekesiz, çeşitli etkinliklere katılmak için gittiği Samandağ ilçesinde, son günlerde kentin kırsal alanlarına düşen havan mermileriyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Top veya havan mermilerinin sanki Hatay'ın şehir merkezine ya da ilçe merkezine, en kötü ihtimalle köylere düştüğü şeklinde bir algının oluştuğunu ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:

''(Hatay'a bir top mermisi daha düştü) denilince, kentin merkezine düşmüş gibi bir algıya neden oluyor. Bu anlamda, şu ana kadar ilimiz sınırları içerisine düşen top ve havan mermisi sayısı 6'yı buldu. Bunların hepsi de kırsal alana, hiçbir yerleşim yeri olmayan boş alanlara düştü. Çok şükür bundan dolayı herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Sınırların sıfır noktasında bizim dünya kadar köyümüz var. Allah korusun, yerleşim yerlerine düşebilir. Böyle bir olayın yaşanması halinde alınması gereken önlemler neyse bunların hepsi alındı. Tüm kurum ve kuruluşlarımız bu önlemlerle ilgili bilgilendirildi. Gerekli bir şekilde kendilerine gerekli tebligatlar yapıldı.''

Vatandaşlara sakin olması tavsiyesinde bulunan Lekesiz, ''Adeta Hatay'a bomba yağıyormuş gibi bir algı oluşuyor. Bu doğru değil. Vatandaşlarımızı panik haline sokmayalım. Şu anda boşaltılması gereken köyümüz yok. Alınması gereken önlemlerin hepsi masaya yatırıldı hepsi de yapılıyor'' diye konuştu.

Bazı televizyon kanallarının ''Hatay Valiliği'nden ilginç tedbir'' şeklinde ''Evinizden dışarı çıkmayın, balkona çıkmayın gibi tedbir aldı'' diye değerlendirmede bulunduğuna işaret eden Lekesiz, kendilerinin bu şekilde bir önleminin bulunmadığını, bunun ötesinde aldıkları onlarca önlemin olduğunu ve bunların hepsinin uygulamaya konulduğunu ve gereğinin yapıldığını söyledi.

Lekesiz, önümüzdeki günlerde aldıkları önlemlerin bir bölümünü kamuoyuyla paylaşabileceklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN