'Muhatap Kandil, İmralı, BDP değil, Kürt halkı'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti kurucularından, Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat arasında AK Parti kongresi öncesi 2 saatlik "Kürt zirvesi" gerçekleşti. Fırat, Erdoğan'ın dikkatle dinleyerek, not aldığı görüşmenin ayrıntılarını SABAH'a anlattı:
HABUR'DA HATA:
Hükümet, Habur olayında toplumsal baskıyı göğüslemeliydi. Silahsız PKK militanları Irak tarafından helikopterlerle alınıp Diyarbakır'a götürülebilirdi. Gövde gösterisine gerek kalmazdı.
KÖYLERE HEYKELİNİZ DİKİLİR: Devlet adamlığı cesaret ister. Vatandaş nabzına göre hareket etmek devlet adamlığına yakışmaz. Bu sorunu çözecek kişi kitleler üzerinde büyük etkisi olan Erdoğan'dır. Toplum sözüne inanıyor. Toplum kanın durmasını, huzur istiyor ve barışa hazır. Cesaret gösterip kanı durdurursan, bu toplum Türkiye'nin her iline, köyüne heykelini diker. Başbakan'a da söyledim; 'Bu sorunu çözmezseniz Türkiye'nin başı büyük belaya girer.'
MUHATAP KÜRT HALKI: Kürt sorununda muhatap halkın bizzat kendisi. Terörde muhatap arayabilirsin, Kürt sorununda muhatap arayamazsın. Hükümet muhatap aradığında BDP, 'Biz değiliz, Kandil ve Öcalan' dedi. Şimdi de 'neden muhatap kabul etmiyorsun' diyor. Çünkü Öcalan ve Kandil üzerinde etkin yok, varlığın onların iki dudağı arasında. Suriye olayları sükûnete ermeden, bölgede barış olmadan PKK silah bırakmaz.
ATILACAK İLK ADIMLAR:
İlk adım anadilde eğitim, kimliğin tanınması, kendi kimliği ile yönetime dâhil olabilmesi. Anayasa'da hiçbir kimliğe atıfta bulunulmamalı. Bu adımlarla dağa çıkışlar minimum seviyeye inecek. PKK'nın masumiyet maskesi düşecek.

BİZE ULAŞIN