PKK saldırısına servise ağırlaştırılmış müebbet

Diyarbakır Lice'de PKK'lıları arabasıyla saldırı için ilçe merkezine getirip ardından kırsala kaçırdığı belirlenen Cemil Doster, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde geçen yıl Bahtiyar Aydın Kışlası'na roketli ve uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açan PKK'lıları kendi otomobiliyle ilçe merkezine getiren tutuklu sanıklar Cemil Doster, Mustafa Tektaş ile tutuksuz Barış Ergün'ün yargılanmasına 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Tutuklu sanıklar Türkçe savunma yapmayı reddetti. Mahkeme, sanık Mustafa Tektaş'ın 30 çift mekap ayakkabı ve 200 kutu ton balığını Lice'deki PKK'lılara götürdüğünü, sanık Cemil Doster'in ise kışlaya saldırı için PKK'lıları kırsaldan ilçeye getirdiğini, saldırı sonrası ise ilçeden çıkarmak için şifreli telefon konuşmaları yaptıklarını bildirdi. Doster'in, PKK'lıları getirdikten sonra telefonla görüştüğü sanık Barış Ergün'e, "çalgıcıları getirip bıraktım" dediği hemen ardından da saldırının başladığı kaydedildi.

PATATES TAŞIYORDU

Doster'in kaçmaya çalıştığı sırada yakalandığı araçta da 1 tabanca, 200 dolar, 3240 lira para, yüzde 33 azot içeren 50 kilo amonyum nitrat ve 13 çuval patates ele geçirildiği bildirildi. Mahkeme, paranın PKK'lıların ihtiyaçlarını karşılamak için örgüt tarafından kendisine verildiğini belirtti. Cemil Doster'in cep telefon numarasının yazılı olduğu, "Taksici Cemil 24 saat hizmetinizde" yazılı kartvizitin de İzmit'te Kartepe deniz otobüsünü kaçıran ve çatışmada ölü ele geçen Mensur Güzel'in üzerinden çıktığı bildirildi. Sanığın patatesleri, kış üslenmesine girecek olan PKK'lılara ulaştırmak için yola çıktığı vurgulandı. Doster, "ülke birliği ve bütünlüğünü bozmak"tan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Sanıklardan Tektaş 5 yıl 2 ay 15 gün, Ergün ise 2 yıl 1 ay hapse mahkûm edildi.

BİZE ULAŞIN