Dünya basını: Uçak krizi tansiyonu artırdı

Dünya basını, Türkiye'nin Suriye uçağını indirerek silah aramasını iki ülke arasındaki tansiyonu artırdığı şeklinde yorumladı.
NEW YORK TIMES (ABD): Türkiye Suriye'ye ait bir yolcu uçağını askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Ankara'ya indirerek, Türk sivil uçaklarına Suriye hava sahasından uzak durma uyarısında bulundu.
WASHİNGTON POST (ABD): Silah taşıdığından şüphelenilen Suriye yolcu uçağının Türk jetleri tarafından Ankara'ya indirilmesi tansiyonu artırırken, bölgede daha geniş bir savaşın anlık olduğu korkusu yayıldı.
ASSOCIATED PRESS (ABD): Türkiye ile Suriye arasındaki tansiyonun daha kapsamlı bir bölgesel çatışmaya neden olabileceğinden korkulurken, Türk jetleri bir Suriye yolcu uçağına zorunlu iniş yaptırdı.
WALL STREET JOURNAL (ABD): Genelkurmay Başkanı Özel'in, "Devam ederlerse daha kötüsünü yapacağız" uyarısının ardından Türkiye'nin Suriye uçağını zorla indirerek Şam'la arasındaki çatışmayı kızıştırdığı yorumunu yaptı.
FINANCIAL TIMES (İngiltere): Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkiler bu olay nedeniyle daha da gerildi. Kriz Türkiye'nin Rusya ile ilişkisine de yansıyabilir.
RUSSİA TODAY (Rusya): Ankara'ya indirilen Suriye uçağının mürettebatı, "Askerler karışmadı acil iniş yaptık" yazılı kâğıtları imzalamaları için zorlandı. İki yolcu ve iki mürettebatın ise bu esnada dövüldüğü belirtildi. Yolcular aranmazken bagajların arandığı ve kutulardan silah çıkmadığı, yetkililerin fotoğraf çektikleri kaydedildi.

BİZE ULAŞIN