Bahçeli referandum istemedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin halk oylamasına götürülmesi halinde ülkeye ayrı bir külfet getireceğini belirterek, ''O yolu tercih etmek yerine yerel seçimlerin 29 Mart 2014'te yapılması halkımız için daha hayırlı olur'' dedi.

Bahçeli, ''Alparslan Türkeş Büyük Ödülü Töreni'' ile Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 7. Dönem açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM'de dün yapılan yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliği oylamasında MHP'nin 4 fire verdiği iddialarının hatırlatılması üzerine Bahçeli, değişiklik teklifinin, halk oylamasına götürülmesi şartıyla kabul edildiğini söyledi. Meclis'in bu kararının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önüne gideceğini belirten Bahçeli, Gül'ün Anayasa değişikliğini ya iade edeceğini ya da halk oyuna sunacağını ifade etti.

Bahçeli, birisi hükümlü, 4'ü özel mazeretli MHP milletvekillerinin oylamaya katılmadığını belirterek, ''Katılan arkadaşlarımız anayasa değişikliği için verdiği imzanın arkasında durarak beyaz oy kullanmışlar ve seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılması için gayret göstermişlerdir'' dedi.

Oylamaya bakılırsa AK Parti ve MHP'nin oylarının toplamının 368 olması gerektiğini, ancak 360 kabul oyu çıktığını anlatan Bahçeli, ''Dolayısıyla 8 oy eksiği olmuştur. Bunun kim olduğu konusunu açık oylama olsaydı herkes net olarak bilebilirdi. Ancak gizli oylama olmuştur. Bu oylama sonucunda ben salonda olmayan 5 MHP milletvekili hariç arkadaşlarımın attıkları imzanın arkasında durdukları inancındayım'' diye konuştu.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Gül'den nasıl bir tavır beklediklerinin sorulması üzerine, konunun Cumhurbaşkanı Gül'ün takdirinde olduğunu belirterek, Gül'ün anayasa değişikliğini Meclis'e geri göndermesi halinde MHP'nin imzasının arkasında olacağını kaydetti.

Bazı MHP'li milletvekillerinin, bazı şehirlerin büyükşehir olmasına ilişkin kanuna tepki olarak ''hayır'' oyu kullandığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de Bahçeli, ''Bunların hepsi yanlış beyanlardır. Bu beyanlara itibar etmemek gerekir. MHP milletvekilleri haysiyetli ve saygın duruşu temsil eden insanlarımızdır. Attığı imzanın altında ölümüne kadar durur'' dedi.

Devlet Bahçeli, dün yaptığı açıklamada, değişikliğin referanduma götürülmesi halinde seçimin aynı tarihte yapılmasından kastının ne olduğunun sorulması üzerine, halk oylaması yolunun tercih edilmesinin ülke için ayrı bir külfet getireceğini ifade etti. Bahçeli, ''O yolu tercih etmek yerine yerel seçimlerin 29 Mart 2014'te yapılması halkımız için daha hayırlı olur'' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN