Beş PKK'lıya 25 kez ağırlaştırılmış müebbet

Cudi Dağı'nda 6, Silopi'de 2 polisin şehit edildiği saldırılara katılıp, teröristlere yardım eden PKK'lı için 9 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. Bir PKK'lıya 7, üçüne ise 3'er kez müebbet hapis istendi

Cumartesi 13.10.2012
ABONE OL
Şırnak Cudi Dağı'nda 21-23 Mart tarihleri arasında yürütülen operasyonda 6 Özel Harekât polisinin şehit edilmesi ile 11 Mayıs 2011 günü Silopi ilçe merkezinde 2 polisin şehit edilmesiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre, Cudi Dağı eteklerinde bulunan Derebaşı mevkisinde çıkan çatışmanın ardından, bölgeden gizlice kaçmaya çalışan Süleyman Tanrıverdi yakalandı ve teröristlerin saklandığı mağarayı gösterdi. Mağaradaki çatışmada 5 terörist öldürülürken, örgüte bilgi ve erzak götüren Mustafa Sidar sağ yakalandı. El svap örneklerinin incelenmesinde her ikisinin de elinde atış artığı tespit edildi ve çatışmada silah kullandıkları belirlendi. Sanıklardan Mustafa Sidar'ın ayrıca 11 Mayıs 2011 günü Silopi'de Polisevi önünde nöbet tutan 2 polisin şehit edilmesi olayının da faili olduğu ortaya çıktı.

SALDIRILARIN ASLİ FAİLLERİ

Soruşturmada, "Bayrak" kod adlı gizli tanık ile Tanrıverdi'nin, olaydan önce ilçeye gelip Sidar'ın evinde kaldıkları, sonra da kırsaldaki PKK'lıları araçlarıyla ilçeye getirdikleri belirlendi. Teröristleri saldırı öncesi evlerinde barındırdıkları tespit edilen Süleyman Algan, Mehmet Halil Ermağan ve Ahmet Gün de yakalandı. İddianamede, sanıkların iş bölümü dâhilinde, saldırıyı gerçekleştirecek teröristleri gerek eylem öncesi gerek eylem sonrası barındırma ve suçta kullanılan silahların eylem noktasına götürülmesinde aktif görev aldıkları bildirildi. Sanıkların polislerin şehit edildiği olaylara asli fail olarak katılarak kamu personelini planlı biçimde öldürdükleri ifade edildi.

HEPSİNE DE MÜEBBET İSTENDİ

Sanıklardan Sidar'ın 1 kez 'ülke birliği ve bütünlüğünü bozmak', 6 kez 'Cudi Dağı'nda yakalandığı çatışmada 6 polisi şehit etmek', 2 kez 'Silopi'de 2 polisi şehit etmek' olmak üzere toplam 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle, 9 polisi yaralamak, patlayıcı madde ve silah kullanmak suçundan 225 yıl hapsi istendi. Tanrıverdi'nin ise 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, 225 yıl da hapsi istendi. Diğer tutuklu 3 sanığın ise 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 20'şer yıl hapisle cezalandırılmaları istendi.