'İlle edep ille edep'

CHP'nin, hakkında verdiği gensoru önergesi gündeme alınmadan reddedilen Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'na "Bir insanda olmayınca haya ile edep, neylesin ona medrese neylesin mektep. İlle edep, ille edep" dedi

Hatay'daki Apaydın kampında Özgür Suriye Ordusu askerlerinin bulundurulduğu gerekçesiyle CHP'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoru reddedildi. Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, "Bir insanda olmayınca haya ile edep, neylesin ona medrese, neylesin mektep? İlle edep ille edep" sözleriyle sert tepki gösterdi. Meclis'teki görüşmeler sırasında CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk Davutoğlu'nun "maceracı ve tehlikeli bir dış politika yürüttüğünü ve birçok gerçeği yasama organı ile halktan gizlediğini" iddia etti. MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş ise Suriye'yi pandoranın kutusuna benzeterek, içinden "Çin, İran, PKK'nın çıkacağını" söyledi. CHP adına konuşan Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Apaydın kampını yabancı basın ziyaret edebilirken, kendilerine izin verilmediğini belirterek, "Özgür Suriye Ordusu Komutanı Malik El Kürdi de oradaydı" dedi. Kampta bulunan Abu Hüseyin Niyami'nin, basın aracılığıyla kendisi ve İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'yi tehdit ettiğini savunan Güneş, "Anlaşılan bu 'Baasçı' lafı öyle bir yerleşmiş ki, o silah verdikleri Suriyelilere bizi de kıtır kıtır doğratacaklar" dedi.

MECLİS GERİLDİ

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Başkanlığı yaptığı dönemde CHP'li üyelerin sürekli Avrupa'ya, Türkiye'yi şikâyet ettiğini söylemesi ortamı gerdi. Türkiye'nin başarılarının CHP tarafından gölgelenmeye çalışıldığını belirten Çavuşoğlu, "AB'ye yazdıkları mektuplara bakın. Eskiden Ermenistan, Rum Kesimi, Yunanistan gibi ülkelerle mücadele ederdik. Bugün maalesef Avrupa Konseyi ve diğer platformlarda CHP ile uğraşıyoruz" diye konuştu. Çavuşoğlu'na yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise "AKP'nin Dışişleri Bakanı adayları görücüye çıktı. Umarım bu yağ kokan konuşmasını Başbakan dinler, dışişleri bakanı koltuğuna oturtur" dedi. MHP'li Türkeş ise Çavuşoğlu'nun CHP'lileri, "birlikte hareket etmekle suçladığı" ülkelerin temsilcilerini, Antalya'da ağırlamakla suçladı. Türkeş, "Onların bir kısmının çocukları İstanbul'da işlere alındı, maçlara götürüldü, hediyeler dağıtıldı. Ben şahidim" iddiasında bulundu.

'ESAD İLE AYNI'
6 ay içinde kendisi için ikinci gensorunun verildiğini anımsatan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan ve kendisine sürekli hakarette bulunduğunu savundu. "Bu hakaretlere cevap vermeyi zul addederim. Ecdat cevabı vermiş: Bir insanda olmayınca haya ile edep, neylesin ona medrese neylesin mektep. İlle edep, ille edep" diye konuşan Davutoğlu, hakaretleri yayınlayan medya kuruluşlarına 1 TL'lik, Kılıçdaroğlu'na ise en ağır tazminat davalarını açacağını kaydetti. Davutoğlu, tazminatı da Esad'ın bombalarına maruz kalanlara bağışlayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu ve CHP'lilere yönelik, "Ne kızaracak yüz, bu insanlık dramına dökecek bir damla gözyaşı var gözlerinde. Şam'da Esad ne söylüyorsa, Kılıçdaroğlu aynısını burada söylüyor" dedi. Apaydın Kampı'nda kalanlara ilişkin bilgi veren Davutoğlu, "Silahlı talim yapıldığı iddia ediliyor. Burada kalan çocuk ve kadınların sayısı o kadar çok ki, taş atsanız mutlaka birine değer" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN