BDP Kongresi'nde Öcalan posteri

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 2. Olağanüstü Kongresi, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda başladı.

BDP'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi için binlerce kişi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda toplandı. Değişik illerden gelen katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği kongrede BDP'nin eş genel başkanları, PM ile MDK üyeleri seçilecek.

Kongre'nin yapılacağı salon ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan katılımcıların halaylar çekmesi, bir çok kadın katılımcının yerel kıyafetler giymesi, Kongre salonunda asılan Türkçe, Kürtçe ve Arapça pankartların yanısıra PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterinin de bulunması dikkat çekti. Salondaki platformun üzerine Türkçe ve Kürtçe "Direnerek özgürlüğe yürüyoruz" yazısı asılırken, "Askeri ve siyasi operasyonlar son bulsun", "Demokratik Özerklik statümüzdür reddedilemez", "Barışın elçisi İmralı'da", "Roboski katliamını unutmadık unutmayacağız", "Ulusal ve demokratik birlik için mücadeleyi yükseltiyoruz" pankartları da yer aldı. Salonda ayrıca Mahir Çayan, Kemal Pir, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş ve Mazlum Doğan'ın fotoğrafları da asıldı.


KONGRE PROGRAMI

Kürtçe ve İngilizce tercümenin de yapılacağı BDP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin programına göre açılış ve divan seçiminin ardından saygı duruşu yapılacak, eş genel başkanların ve konukların konuşmalarının ardından faaliyet raporu ve mali raporlar okunarak görüşülecek. Kongre, eş genel başkanlar, PM ile MDK üyelerinin seçimi ile sona erecek.

YABANCI MİSAFİRLERDEN BDP KONGRESİ'NE İLGİ

Kongreye, Kürt kurum temsilcileri ve siyasetçileri ile Avrupa'dan da milletvekilleri, siyasetçiler ve kurum temsilcileri katılıyor. Alman Sol Parti Milletvekili ve AKPM Üyesi Andrej Hunko, İsveç Sosyal Demokrat Parti Temsilcisi Bertil Kinnunen, İsveç Sol Parti Milletvekili Jacob Johnson, Sırbistan Demokrat Partisi Milletvekili Konstantin Samofalov, Basklı Avrupa Parlamenteri Jon Inarritu, Cumhuriyetçi Türk Partisi PM Üyesi Ahmet Barçın, Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan ve Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan, Rosa Luxemburg Vakfı Türkiye Direktörü Kadriye Karcı, İsveç Sosyal Demokratik Gençlik Başkanı Evin İncir de kongreye katılan isimler arasında yer alıyor.

TÜRK BAYRAĞI DA ASILDI

Salonda ''Direnerek Özgürlüğe Yürüyoruz'' pankartının yanı sıra BDP amblemi ve Türk bayrağı da asıldı. Bugüne kadar BDP kongrelerinde asılmayan Türk bayrağı, ilk defa kongrede yer almış oldu.

Konuklar için ayrılan bölüme Uludere olayında hayatını kaybedenlerden bazılarının anneleri de alındı. Ellerinde çocuklarının fotoğraflarıyla gelen anneler salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'ndaki tek listeyle gidilen kongrede, genel başkanlık seçimi için kayıtlı bin 191 delegeden 654'ü oy kullandı. 650 oy geçerli, 4 oy geçersiz kabul edildi.
Selahattin Demirtaş, 650 oyla yeniden genel başkanlığa seçildi.

Kongrede, 80 kişilik Parti Meclisi şöyle oluştu:
Gültan Kışanak, Abdullah Kaya, Abdurrahim Atilla, Adil Kurt, Adnan Etli, Ali Damar, Ali Ürküt, Altan Tan, Arife Çınar, Ayhan Karabulut, Ayla Akat, Ayla Yıldırım, Cemil Elden, Cihan Sincar, Demir Çelik, Diren Yağan, Diyadin Fırat, Emir Ali Çelebi, Faruk Sağlam, Ferhat Encü, Ferhat Tarhan, Filiz Koçali, Gülçin İsbert, Güngör Alp, Hamit Geylani, Hasip Kaplan, Haydar Kılıçoğlu, Hayri Ateş, Hüseyin Dağ, Hüseyin Gevher, Hüseyin Gözen, Hüseyin Koçuk, Hüseyin Tanas, Hüseyin Altun, Hüseyin Güngör, İhsan Coşkun, İnan Kızılkaya, Kemal Peköz, Kenan Şen, Kibriye Evren, Kutbettin Saltan, M. Nezir Karabaş, M.Sıddık Akış, Mehmet Aslan, Mehmet Öcalan, Mehmet Ayhan, Mehmet Sait Üçlü, Mehmet Zekikoç, Meliha Varışlı, Memet Doymaz, Meral Danışbeştaş, Mihdi Perinçek, Mukkades Kubilay, Naile Bali, Nazmi Gür, Necla Yıldırım, Nezir Gülcan, Nimet Sezgin, Nuri Duman, Nursel Aydoğan, Osman Ergin, Özgür Sevgigöral, Pelin Yılmaz, Pınar Akdemir, Rabia Tekeş, Rahşan Engin, Ramazan Yıldız, Saadet Becerikli, Sabahat Tuncel, Selahattin Esmer, Sırrı Sever, Sinem Coşkun, Şaban Roşan Işıktaş, Şehbal Şenyurt Arınlı, Ulaş Koparan, Veli Büyükşahin, Veli Haydar Güleç, Yıldız Çelik, Yüksel Mutlu ve Zarife Atik.

DİSİPLİN KURULU

Partinin Merkez Disiplin Kurulu'na ise Zeki Çelik, Hüseyin Çalışçı, Hülya Ayhan Yaman, Emrullah Engin Akyürekli, Zeynep Bingöl, Songül Erol Abdil, Hasan Şahin seçildi.

BİZE ULAŞIN