Erdoğan ve Davutoğlu Azerbaycan'a gidecek!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 20. Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Azerbaycan'a gidecek.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakü'de 15-16 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 20. Bakanlar Konseyi Toplantısı'na ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 12. Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'a gidecek.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bu zirveyle, Türkiye'nin Aralık 2010'da üstlendiği ECO dönem başkanlığının Azerbaycan'a devredileceği belirtildi.

Açıklamada, Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda ve Zirve'de, genel olarak ECO'nun 2010 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen son zirvesinden bugüne kadar geçen iki yıllık süre zarfında kaydedilen gelişmeler ile ECO 2015 Vizyon Belgesi'nde öngörülen hedeflere ve ECO'nun performansına ilişkin bir değerlendirme yapılacağı kaydedildi.

Zirvede ayrıca, 2010 yılında ECO İstanbul Zirvesi'nde Türkiye'nin inisiyatifiyle kurulan Akil Adamlar Grubu'nun raporunun ele alınacağı ifade edilen açıklamada, anlaşmalar ve bölgesel işbirliği projelerinin de gündemde yer alacağı bildirildi.

Açıklamada, Bakan Davutoğlu'nun bu vesileyle, başta ev sahibi ülke ve yeni dönem başkanı Azerbaycan'ın Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov olmak üzere, ECO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ile ikili görüşmelerde bulunmasının da öngörüldüğü kaydedildi.

BİZE ULAŞIN