İşte Ermenistan uçağında bulunanlar

Erzurum'a inen Ermenistan uçağı Halep'e yola çıktı.

Suriye'ye insani yardım götürmek amacıyla Ermenistan'dan havalanan kargo uçağı, kontrol edilmek üzere Erzurum'a indirildi. Arama tamamlandıktan sonra kalkışına izin verilen uçak Halep'e 17:20'de kalkış yaptı.

Erzurum'a indirilen Ermenistan uçağında 14 bin koli gıda ve ilaç malzemesi bulunduğu belirtildi.

Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan, teknik iniş yapan Ermenistan uçağıyla ilgili olarak, Erzurum Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Erivan'dan Halep'e giden Ermenistan Hava Yolları'na ait ANTONO12 tipli uçağın, Erivan'dan kalkıp Suriye'nin Halep kentine yardım göndermek adına Türkiye'den uçuş izni istediğini belirtti.

Arslan, şunları kaydetti: ''Cumartesi günü Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen yazı doğrultusunda uçağa şartlı izin verildiği, Türkiye üzerinde uçuş yapması halinde Erzurum Havalimanı'na indirilmesi gerektiği, yapılacak teknik denetimler sonrasında silah, mühimmat bulunmaması halinde uçuşuna, uçuşunun devamına izin verileceği belirtilmiştir. Bu doğrultuda Havalimanı Mülki İdari Amirliği olarak gerekli önlemlerimizi aldık. Kriz masasını oluşturduk ve gümrük görevlileri, Kolordu Komutanlığı'ndan askeri mühimmat konusunda uzman kişiler, emniyetten arama ekipleri, sağlık görevlileriyle beraber hazır bir şekilde uçağı bekledik. Saat 11.15'te uçak indi. Denetimler yapıldı. Denetimlerle ilgili raporlar şu anda tanzim ediliyor. Gerekli resmi açıklamayı Dışişleri Bakanlığı yetkilileri yapacak. Raporlar henüz tamamlanmadı.''

Arslan, bir gazetecinin insanı yardım malzemesinin 20 ton olduğu yönündeki sorusunu, ''20 ton değil, bin 400 paket yardım malzemesi olduğu bize beyan edildi. Araştırmalar ve tetkikler sonucunda rapor hazır olmadığı için size bir şey söylemeyeceğim. Yolcu yok, sadece mürettebat var. Sivil bir uçak'' şeklinde yanıtladı.

Yardımın hangi kuruluştan yapıldığı sorusuna ilişkin de Arslan, ''Ermenistan devletinin yaptığı bir yardım. Raporlar tanzim edildikten sonra Dışişleri Bakanlığı açıklamayı yapacak.

3,5 SAAT ARANDI

Uçak, Erivan'dan havalanmadan önce Ermenistan tarafından geçiş izni istendiği, bunu olumlu karşılayan Türkiye'nin ise söz konusu kargo uçağının Erzurum'da kontrol edilmesine olur verdiği öğrenilmiştii. Türk hava sahasına giren uçak, yapılan telsiz görüşmelerinden sonra Erzurum Havalimanı'na yönelmiş. Kulenin talimatları doğrultusunda aprona indirilen uçağın etrafı, görüntü alınmaması için kamyonlar ve konteynerlerle kapatılmıştı. 11.30'da alana inen uçakta aramalar 3,5 saat sürdü.

DÜRÜM-AYRAN İKRAM EDİLDİ

Aramalar yapıldığı sırada havalimanı etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı. Tellerin arkasından görüntü alıp, fotoğraf çekmeye çalışan gazeteciler ise görevliler tarafından engellendi. Aramalar tamamlandıktan sonra uçağın mürettebatına dürüm ayran ikram edildi.


BİZE ULAŞIN