Kocasakal açık ara yeniden başkan

İstanbul Barosu'nun dün yapılan seçimlerinde avukat Doç. Dr. Ümit Kocasakal 12 bin 836 oyla yeniden başkan seçildi. Dünyanın en büyük ikinci barosu olan İstanbul Barosu'nda avukatlar, yeni başkanlarını seçmek için dün sandık başına gitti. Farklı gruplardan 4 adayın yarıştığı ve iki gün süren İstanbul Barosu seçimlerine, 28 bin 884 kayıtlı avukattan 22 bin 19 avukat katıldı. Oy verme işlemi sabah 09.00'da başladı ve 17.00'ye kadar sürdü. Avukatlar, 73 sandıkta oy kullandı. Baro Başkanlığı, yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyeliklerinin yanı sıra, Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu delegeliğinin de belirlendiği seçimler için İstanbul'un 16 noktasından otobüs, Kadıköy ve Üsküdar'daki Turyol iskelelerinden de tekne kaldırıldı. Seçimlerde, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan bu yıl hem yönetimdeki başkan Doç. Dr. Ümit Kocasakal, hem de bir önceki dönem başkanlık yapan avukat Muammer Aydın aday oldu. Özgürlükçü Katılımcı-Çağdaş-Avukatlar Grubu'ndan avukat Filiz Kerestecioğlu, Hukukun Üstünlüğü Platformu'ndan avukat Rıza Saka başkan adayı olarak katıldı. Seçimde, Av Doç. Dr. Ümit Kocasakal 12 bin 836, Rıza Saka 4 bin 650, Filiz Kerestecioğlu 3 bin 495, Muammer Aydın bin 38 oy aldı.

"FETHEDİLEMEYECEK KALE"
Sonuçların açıklanmasının ardından açıklamalarda bulunan Kocasakal, sonucun İstanbul Barosu'nun avukatlarına yakışan bir olgunlukta ve şölen havasında geçtiğini söyledi. Kocasakal şunları söyledi: "Seçime giren bütün meslektaşlarımı kutluyorum. Genel kurul yine bize teveccüh gösterdi. Çok ciddi bir oranda oy aldık. Bu şunu gösteriyor: Bu 2 yıl boyunca gerek hukuk mücadelesindeki kararlılığımız ve dik duruşumuz çok ciddi bir şekilde kabul görmüştür. İstanbul Barosu'nun asla fethedilemeyecek bir kale olduğunu mensuplarımız açıkça göstermiştir."

ANKARA'DA DA FEYZİOĞLU
Ankara Barosu Başkanlığına, Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Metin Feyzioğlu, yeniden Başkan seçildi. Ankara Barosu'nun 62. Olağan Genel Kurulu, dün Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yapıldı. Genel Kurulda, Metin Feyzioğlu, yaklaşık 11 bin üyesi bulunan Ankara Barosu üyelerin 4 bin 866'sının oyunu aldı. 8 bin 715 oy kullanılan seçimlerde Demokratik Sol Avukatlar Grubu'nun diğer adayı Recai Rahim Görgülü bin 178 , Baro'da Birlik Grubu adayı Avukat İlhan Şevki Masarifoğlu bin 388, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Alpaslan Sucu 683, Baro'da Değişim Grubu adayı Eyüphan Korkmaz 304, Devrimci Demokrat Avukat Grubu adayı Medeni Ayhan 195, bağımsız aday Bülent Turhan Gündüz 100 ve Necip Özgür Oluklu 1 oy aldı. Feyzioğlu, kendilerine gösterilen güvene layık olmaya çalışacaklarını, Türkiye'nin çağdaşlaşma sorununa çözüm üreteceklerini belirtti.

BURSA'DA DEMİRÖZ

Bursa Barosu'nda da Adalet Sarayı'nda yapılan seçimde 'Önce Hukuk Platformu' Başkan Adayı Ekrem Demiröz kesin olmayan rakamlara göre 926 oy ile başkan oldu. Eski başkan Avukat Zekeriya Birkan ise 881 oy aldı. 5 sandıkta yapılan seçime kayıtlı 2 bin 29 üyeden bin 868'inin sandık başına gittiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN