Bakanlıktan cezaevinde esrarengiz olaya açıklama

Adalet Bakanlığı, tutuklu bulunduğu cezaevinden ailesini arayarak, "Beni öldürecekler" dedikten sonra duş fıskiyesine asılı halde ölü bulunan Hasan Özer hakkında yapılan habere açıklık getirdi.

Bakanlık, Özer'in Kocaeli 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kaldığı 11 aylık sürede geçimsizlik nedeniyle 11 kez koğuş değiştirdiğini ifade etti.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede "Öldürecekler dedi öldü" başlığıyla yayınlanan haberde "Kocaeli 1 Nolu T Tipi Cezaevi'nde kalan tutuklu Hasan Özer'in yapılan sayım sırasında yırtılan bir gömlekle duş başlığına asılı halde bulunduğunun belirtildiği" hatırlatıldı. Açıklamada, Özer'in daha önce kaldığı Silivri 5 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nden, "bulunduğu odada kasten yangın çıkarması" nedeniyle aldığı disiplin cezası yüzünden Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi'ne gönderildiği, kurumun psiko-sosyal servisinde psikologla görüştürüldüğü ve doktor muayene taleplerinin karşılandığı kaydedildi.

Özer'in, "Kuruma geldiği tarih ile 6 Ekim 2011 tarihi arasındaki 11 aylık sürede geçimsizlik nedeniyle 11 defa koğuş değiştirdiğinin" ifade edildiği açıklamada, 03 Ekim 2011 tarihinde kaldığı koğuşta boyun bölgesini kesen Özer'in hastaneye gönderildiği, hastane dönüşünde ise "Hasmım Ramazan Girginay beni öldürecek" demesi üzerine "kurumda bu isimde bir tutuklu ya da hükümlü bulunmamasına rağmen" tedbir amaçlı olarak odasının değiştirildiği belirtildi. Özer'in 6 Ekim 2011 tarihinde yapılan sabaha sayımında geçici koğuşun duş fıskiyesine asılı olarak bulunduğunun kaydedildiği açıklamada, "Olayla ilgili Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan adli soruşturma ise devam etmektedir" ifadelerine yer verildi. Bakanlığın açıklamasında, haberde yer alan kovalama görüntüleri hakkında bir bilgi ise yer almadı.

BİZE ULAŞIN