Erdoğan: Kesinlikle harp malzemesi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a hareketinden önce gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. İndirilen Suriye uçağından çıkan malzemeler üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Erdoğan "Elimizde olan bu malzemeler kesinlikle harp malzemesidir. Saptırmanın anlamı yok" dedi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
(İndirilen Suriye uçağından çıkan malzemelere ilişkin soruya) Söylediğim gibi bagajda veya uçağın ele geçirilmiş olan bu konteynırındaki paketlerde gönderen firma olarak KBP İnstrumant Dizayn bürosu diye bir ifade var. Bu bizim MKE'nin Rusya'daki karşılığıdır. Yani bizim MKE neyse bu büro da odur. Peki Alıcı kim. Alıcı da Suriye Milli Savunma Bakanlığı'dır. Bu iki kurum arasında elimizde olan bu malzemeler kesinlikle harp malzemesidir. Bu radar malzemesidir, şu malzemesidir diye saptırmanın anlamı yok.
İlgili birimlerimiz incelemelerini, çalışmaların devam ettirmekte. Ama harp malzemesi olduğu kesindir.Rusya bizden bilgi istiyor, bizden bilgi istemesine gerek yok, ilgili firmaya sor. O sana versin. Niye gönderdiği koçimentoda belli. Gönderilen yer; o da belli. Burada bu işi sağa sola saptırmaya gerek yok. Resimleriyle tüm malzemeler elimizde.
Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapattı deniliyor. Bu olay olduğu andan itibaren ben THY'ye talimatımı verdim, 'hemen süratle bundan böyle Suriye hava sahasını Türk uçakları sivil havacılıkta biz kullanmayacağız' dedim. 'Diğer sivil uçaklara da bildirin' dedik, talimatı verdik. O adımı attıktan birkaç gün sonra Suriye böyle bir açıklamayı yaptı. Biz Suriye'nin kararı üzerine karar almış değiliz.
Yerel seçimleri öne alan anayasa değişiklik teklifi ile ilgili yol haritasının sorulması üzerine) "MHP'liler böyle yaptı, AK partililer yaptı" kesin tespitinin içine girmem. Genel başkanlar olarak tavrımız açıkladık, gruplara uyarılarımızı yaptık fakat bu uyarılara rağmen beklenen sayı elde edilemediği için Meclis'ten anayasa değişikliğini sağlayacak neticeyi çıkaramadık. Bundan sonraki sürece yönelik Cumhurbaşkanımızın tavrı ne olur bunu belirlemek bana ait olan bir şey değil. Cumhurbaşkanımızın iradesine saygısızlık yapma hakkına sahip değilim. Nasıl bir irade ortaya koyarlarsa biz de ona göre adımlarımızı atacağız.
(Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısının 100 bini aşması üzerine) 100 bin rakamı gerçekten eşikti. Bunu hep telaffuz ettik, '100 bini aşabilir' dedik.

ERMENİSTAN UÇAĞI İHLAL YAPTI
Ermenistan uçağının Erzurum'a indirilmesi söz konusu oldu. Bazı ihlaller sebebiyle indirilme işlemi gerçekleştirildi. Aramalar neticesinde bir sıkıntı veren netice olmadığı için uçağa tekrar yol verildi. (Ne gibi ihlaller sorusuna) Belli süreçler içinde neler var neler yok sorulduğunda bunun sağlıklı bir şekilde verilmesi..

BİZE ULAŞIN