Şehidin 10 yıl önceki vasiyeti

Çukurca ilçesinde çıkan çatışmada şehit olan Üsteğmen Aykut Köroğlu'nun 1999-2003 yıllarında Işıklar Askeri Lisesi'nde okurken arkadaşlarıyla geldiği Bursa merkezdeki Pınarbaşı Şehitliği'nde, ''Şehit olursam beni buraya gömün'' vasiyetinde bulunduğu belirlendi. Bu vasiyetin ortaya çıkması üzerine, naaşın Pınarbaşı Şehitliği'ne defnedilmesine karar verildi.

Kazan Vadisi'ndeki çatışmada şehit düşen Özel Kuvvetler'de görevli Üsteğmen Köroğlu'nun, Bursa'daki evinde büyük üzüntü yaşanıyor.
Şehidin evinin bulunduğu Yıldırım ilçesi Yiğitler Mahallesi'ndeki caddenin büyük bölümü Türk bayraklarıyla süslenirken, çok sayıda vatandaş sabah erken saatlerden itibaren Köroğlu ailesinin yaşadığı binanın önünde toplandı.

Bu arada şehit için sürekli dualar okunurken baba Turan Köroğlu gün boyunca taziyeleri kabul etti. Şehidin naaşı, bugün Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katılacağı cenaze töreni ile toprağa verilecek.

İlk yapılan düzenlemede, naaşın Hamitler Şehitliği'nde toprağa verilmesi planlanmıştı. Ancak, şehidin bu konuda bir vasiyetinin bulunduğu belirlenince, naaşın defnedileceği mezarlık değiştirildi.

AA muhabirin yetkililerden aldığı bilgiye göre, şehit Üsteğmen Köroğlu'nun, 1999-2003 yıllarında Işıklar Askeri Lisesi'nde okurken arkadaşlarıyla ziyaret ettiği Bursa Pınarbaşı Şehitliği'nde, ''Şehit olursam beni buraya gömün'' vasiyetinde bulunduğu tespit edildi.

Bunun üzerine askeri yetkililer, yaptıkları görüşmeler sonucunda, şehidin naaşının, önceki planlamanın aksine Hamitler yerine Pınarbaşı Şehitliği'ne defnedilmesine karar verdi.

BİZE ULAŞIN