Suriye'ye 'ateşkes' diyeceğiz

Başbakan Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile yaptığı görüşmede bölge ülkelerinin Suriye'deki taraflara ateşkes çağrısı yapması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 12. Zirvesi'nin ardından yurda dönen Erdoğan, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı basın toplantısında şu mesajları verdi:

LADİN FARKLI, PKK FARKLI: ('ABD Büyükelçisi, Ladin'in yakalanmasında uygulanan taktik ve teknik prosedürleri paylaşmayı da önerdiklerini söyledi. Türkiye bu öneriye nasıl bakar' sorusuna) Kendilerinin Bin Ladin ile ilgili uygulaması kendi şartları içinde değerlendirilir. Bizim bölgede terörle mücadelemizin de kendi şartları içinde değerlendirilmesi farklılık arz eder. Bin Ladin'in yakalanmasının şartları, bulunduğu yerle ilgili farklı şartlar. En basitinden birisi normal bir şehrin evinde kalıyor. Öbürü dağın mağaralarında oluyor. Bu mağaralar biliyorsunuz 100-150 metre derinlikteki mağaralar ve bu mağaralarda şu anda güvenlik güçlerimiz bu mücadeleyi yürütüyor. O bakımdan çok farklı.

İRAN İLE ATEŞK ES MUTABAKA TI: (İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile Bakü'deki görüşmenin içeriğine verdiği yanıtta) Suriye ağırlıklı bir görüşme oldu. Süreci dışişleri bakanlarımız aracılığı ile devam ettirelim dedik. Biz üçlü bir sistem önerdik. Türkiye, Mısır, İran... Böyle bir üçlü olabilir. Türkiye, Rusya, İran olabilir. Şimdi ise İbrahimi'nin (BM'nin Suriye Temsilcisi) attığı bir adım var, hiç olmazsa Kurban Bayramı'nda bir ateşkes sağlayalım, bunu temin edelim. Ahmedinecad ile bu konuyu görüştüğümüzde 'isabetli olur, doğru olur' dediler. Hatta buna, Mısır, Suudi Arabistan, Rusya katılabilir. Bu şekilde konuyu aramızda bir ortak destek beyanıyla bağladık.

BİZE ULAŞIN