'KKTC ayakları üstünde durmalı'

KKTC'de pazar günü yapılacak UBP kurultayının güçlü adayı Başbakan İrsen Küçük, 2013-15 ekonomik programının asıl hedefinin, "Kendi ayakları üstüne basan Kıbrıs" olduğunu açıkladı

Kıbrıs sorunu uzun zamandır gündemimizin dışına düştü. Oysa Kıbrıs'ta hayat devam ediyor, siyaset de. Pazar günü ise iktidardaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayı var. İrsen Küçük'ün karşısına kabinede eskiden Sağlık Bakanı olarak görev yapan Ahmet Kaşif aday olarak çıktı. Kaşif, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun adayı kabul ediliyor. Kurultay öncesi hava gergin. Ülke bir yandan Başbakan İrsen Küçük'ün imzasının taklit edildiği sahte imza skandalı ile çalkalanırken; diğer yandan Başbakan Küçük'ün ağzından "temiz toplum, kendi ayakları üstüne basan Kıbrıs" söylemi yaşanıyor. Kongre öncesi Başbakan Küçük'le olup biteni konuştuk.
Kurultay'a "kendi ayakları üstüne basan Kıbrıs" söylemi ile gittiğiniz söylenebilir. 2013-15 ekonomik programını bunu hedefliyor sanırım.
Yeni program için uzun zamandır çalışıyoruz. Ankara ile de görüştük, istişarelerde bulunduk. Çünkü Türkiye'nin ekonomik katkıları nedeniyle müştereken hazırlanması gereken yerler var. Program son şeklini almak üzere. Bu programın ağırlık noktasını yatırımlar oluşturuyor. Bilhassa alt yapı yatırımları.

STK'LARDAN GÖRÜŞ ALDIK

Önceki programlardan farkı ne bu programın?
Bu programın en büyük farkı, hazırlanırken çok sayıda sivil toplum kuruluşunun görüşlerinin alınmasıdır. Asıl fark ise hedeftir. Programın hedefi kendi ayakları üstünde duran bir Kıbrıs ekonomisi yaratmaktır.
13 Ekim'de temeli atılan Anamur-Kıbrıs su hattı projesini bu kapsamda mı değerlendirmek gerekiyor?
Evet. 75 milyon metreküplük suyun Türkiye'den KKTC'ye getirilmesi projesine 13 Ekim'deki temel atma töreniyle start verildi. İlk boru denize indirildi. 80 kilometre boru döşenerek adaya su getirilecek. Bununla eş zamanlı bir de 200 megavatlık elektrik santralı çalışmamız var.

BU BİR SKANDALDIR

Peki Sahte imza skandalı nedir? Siz böyle bir belgeye imza koymadığınızı açıkladınız ve olay savcılığa intikal etti. Soruşturma sonucu Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na yakın iki kişi sizin imzanızı taklit ettikleri için tutuklandı.
İşin ucunun Kamu Hizmeti Komisyonu üyesi Mustafa Tokay'a ulaşması sürpriz oldu. Çünkü Tokay, Sayın Derviş Eroğlu'nun eski müsteşarı ve yakın dostudur. Belge devletin bir kuruluşunda Kamu Hizmetleri'nde oluşturulmuştur. Bu bir skandaldır. Biz ısrarla soruşturmanın peşinde olduk. Olmak zorundayız da. Çünkü biz artık daha şeffaf, daha temiz bir siyaset ve toplum oluşturmak zorundayız.
Şeffaflık, temiz toplum. Bunlar güzel kavramlar ama bunları nasıl gerçekleştireceksiniz?
UBP'yi bir kitle partisi haline getirmeyi hedefliyoruz. Katılımı yaygınlaştırmalıyız. Kurultaydan sonra tüzük kurultayı düşünüyorum. Tüzük değişikliği ile partide görev alacak kişilerin görev sürelerini kısıtlamayı düşünüyorum. Yetkili organların oluşumunun yöntemleri üzerinde durmak istiyorum.

BİZE ULAŞIN