Almanya Cumhurbaşkanı Şehitlik Cami'sini ziyaret etti

Eşi Daniela Schadt ve Berlin eyaletinin Başbakanı Klaus Wowereit ile camiye gelen Gauck, burada cami derneği Başkanı Ender Çetin, yönetim kurulu üyesi Yasemin Bağcı ve Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayrı Yaşar tarafından karşılandı.
Daha sonra camiyi gezerek yetkililerden bilgi alan Gauck'a kendi isminin hat yazısıyla yazılı olduğu bir levha hediye edildi.
Ziyaret sırasında imam Dursun Atak'ın okuduğu İhlas suresini dinleyen Gauck'a birlikte yaşama vurgu yapılan ve Almanya'da Müslümanların siyasi ve toplumsal durumunun anlatıldığı 60 sayfalık bir metin verildi.
Gauck yaptığı konuşmada, ''Kültürel olarak yabancı olabiliriz, ancak bizi birbirimize bağlayan çok şeyler de var'' dedi.
Gauck ardından basına kapalı bölümde cami cemaati ve gençlerle bir araya geldi.
Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Gauck, cumhurbaşkanı olarak ilk kez bir camiyi ziyaret ettiğini ve farklı izlenimler edindiğini belirtti.
Buradaki caminin geleneksel, mimari olarak Berlin'e ait olmayan bir yapı olduğunu ifade eden Gauck, ancak içeride, buradan olan kendine güvenen genç kuşak Berlinliler ile sohbet ettiğini belirtti.
Gençlerin (Burası bizim ülkemiz, bizim Almanyamız) ifadesini kullandıklarını söyleyen Gauck, bunu duymanın kendisi için güzel olduğunu kaydetti.
Gauk, tüm farklılıklara rağmen insani değerlerin güvence altına alınması konusunda ortak bir platforma ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.
Cumhurbaşkanı olarak cami ziyaretinin neden önemli olduğu yönündeki bir soru üzerine de Gauck, kendisi ile ilgili olarak Müslüman vatandaşlara yönelik tutumunun sorgulandığı durumlar yaşandığını hatırlatarak, ''Daha önceki Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un ve diğer bazı kişilerin çizgisini tümüyle anladığım yönünde herhangi bir şüphe bırakmadım. Yüreğimle buradayım. Başka kişilerin ifade ettiği kelimelerle değil ama yüreğimle. Bu mesajım alındı'' diye konuştu.
Cami derneği Başkanı Ender Çetin de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Müslüman toplumunun bazı sorunları olduğunu ve bunları dile getirdiklerini belirterek, Alman toplumunda İslam düşmanlığının da olduğunu, buna karşı dinler arası diyalog ve bazı faaliyetler yaptıklarını Cumhurbaşkanı'na ilettiklerini belirtti.
Müslümanların bu toplumun parçası olduklarını vurguladıklarını ifade eden Çetin, Gauck'un, İslam'ın dini cemaat statüsünü alması için Müslümanlar arasındaki iç diyaloğun gelişmesini istediğini ve bunun bir süreç olduğunu, bu konuda zamana ihtiyaç duyulduğunu ifade ettiğini kaydetti.
Gauck'un daha önceki Cumhurbaşkanı Wulff gibi ''İslam Almanya'nın parçası'' olduğu yönünde bir ifade kullanmadığını ifade eden Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:
''Gauck, (Bundan önceki Cumhurbaşkanı'nın cümlesini kullanmıyorum, ancak hissiyatım olarak sizler elbette ki bu toplumun parçasısınız. Elbette ayrılık noktalarımız da muhakkak vardır. Bunlar konuşulmalı ve giderilmeli) dedi. Bu bizi bir taraftan sevindiriyor. Tabii ki biz Müslüman olarak Alman toplumunun bir parçası olduğumuzu ondan da duyduk ve değer gördük. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızdan İslam'ın Almanya'nın parçası olduğunu duymak da isteriz''
Gauck, daha sonra camiye gelen kişilerle fotoğraf çektirdi ve bir çocuğu sevdi.
Çeşitli eyaletleri ziyaret eden ve bugün Berlin eyaletine de ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gauck, ziyareti çerçevesinde Şehitlik Cami'sinin yanı sıra tarihi Brandenburg Kapısı'nı, bazı derneklerde yapılan projeleri ve Berlin Belediyesi'ni ziyaret ederek, Berlin eyaletinin altın defterini imzalamıştı.

BİZE ULAŞIN