'Hayatı durdurma' tehdidi

BDP'nin 14 Ekim'de yapılan kongresinde seçilen Parti Meclisi ilk toplantısınında cezaevlerinde süren açlık grevleriyle ilgili eylem planı oluşturuldu. PM toplantısında, "Cezaevlerinden tabut çıkmasına izin verilmeyeceği" belirtilerek, taleplere yanıt verilmesi, çözüme giden yolu açmak ve ölümleri engellemek için 30 Ekim 'topyekûn direniş günü' olarak ilan etti. BDP'nin eylem planı şöyle:

MEKTUP DİPLOMASİSİ: Açlık grevi hakkında bilgi vermek ve duyarlılığı artırmak için diğer ülkelerdeki Kürt liderlerine, Avrupa insan hakları örgütlerine, BM, AB ülkeleri liderlerine, büyükelçilere, ABD senatör ve kongre üyelerine, Avrupa Konseyi'ne, kanaat önderlerine ve yabancı gazetecilere mektup gönderilmeye başlandı.

AVUKATLAR ZİYARET EDECEK: Genel Merkez Açlık Grevlerini İzleme Komisyonu'nda görevlendirilen avukatlar, cezaevlerini kısa aralıklarla ve sürekli ziyaret edip, gelişmeleri günlük olarak paylaşacak.

MİTİNGLER YAPILACAK: BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şanlıurfa cezaevi önünde bugün kitlesel basın açıklaması yapacak. 27 Ekim'de Batman, 28 Ekim'de Adana, 3 Kasım'da Diyarbakır'da miting düzenlenecek.

SİYAH ÇELENK: Tüm il ve ilçe örgütleri, 30 Ekim 2012 Salı günü kitlesel olarak AK Parti teşkilat binaları önüne mutlaka siyah çelenk bırakacak.

ÇADIRLAR KURULACAK: İl örgütleri "Açlık grevindeki tutsaklar yalnız değildir" çadırları kuracak. Genel Merkez Yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları çadırlarda, açlık grevinin durumunu, tutsakların haklı ve meşru taleplerini yapacakları toplantılarla halkla paylaşacak. Milletvekilleri ve belediye başkanları da çadırlarda dönüşümlü açlık grevine katılacak. Her il ve ilçede her gün yürüyüş, etkinlik yapılarak açlık grevi eylemcilerinin talepleri öne çıkarılacak.

GERİ ADIM ATILMAYACAK

BDP'nin eylem planıyla ilgili olarak Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Ergin'in açlık grevine ilişkin açıklamalarını tatmin edici bulmadıklarını belirterek, "Bedeli ne kadar ağır olursa olsun programımızdan geri adım atmayacağız. Ergin'in İmralı'ya tecrit konusundaki söylemlerini "iç açıcı" bulmadık. Açlık grevindeki arkadaşlarımızın tepkisini görmemiz gerekiyor. Ölümler olabilir. İmralı'ya tecrit kalksın" dedi. BDP'nin kararından sonra İçişleri Bakanlığı da harekete geçerek eylemlere karşı alınacak önlemlerle ilgili inisiyatifi ise valiliklere bıraktı.

'ONURLU BİR DURUŞTUR'
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile bir grup partili Mardin Midyat M tipi Cezaevi önünde açlık grevine destek verdi. Demirtaş, Ergin'in cezaevinde açlık grevine girmiş olanlarla görüşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu belirtip şöyle konuştu: "Asıl olumlu gelişme taleplere olan yaklaşımla ortaya çıkacaktır. Çünkü bir devlet göz göre göre anayasayı, kanunu, hukuku çiğneyerek 455 gündür koster bozuk, hava bozuk yalanı ile İmralı'da tecrit uygulayamaz. Tutsak arkadaşlarımız başlattığı ölüm orucu, gerillanın, askerin, polisin anasının babasının yüreğinin yanmaması için onurlu bir duruştur."

'SİYASİ ZEMİNDE ÇÖZÜM ARANMALI'
BDP'nin eylem planına diğer parti temsilcilerinden ise tepki geldi:
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu: BDP grevi desteklemek yerine siyasi zeminde çözüm aramalı. Eylem drama dönüşmeden bitmeli. Ölümler gerginliklere neden olur.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın: Cezaevlerindeki açlık grevi kötü noktaya gidiyor. BDP siyasal aktör olarak iyiniyetli çaba içerisinde olmalı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Erdem: Daha önceden almış oldukları tavizlerin gereği yerine getirilmedi diye hükümeti baskı altına almak için şantaja başvuruyor. Eylemlerin hedefi hükümettir ama bir sonuç alınamaz.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu: İnsan bedeninin ölümle sonuçlanacak bir eyleme yatırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak şimdi bunun doğru ve yanlışlığını tartışma zamanı değil.

BİZE ULAŞIN