'Mahkûmların ölmemesi için siyaseti bırakırım'

Kurban Bayramı ziyaretleri için Diyarbakır'a giden ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir'le görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkalarının ölmemesi siyaseti bırakmasından geçiyorsa, siyaseti bırakabileceğini söyledi. "Bu sorunun çözümü siyasi hayatıma mal olacaksa siyasi hayatımı feda ediyorum" diyen Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi:
Laf çok güzel. Analar ağlamasın. Geldiğimiz noktaya bakıyoruz, ağlamayan ana kalmadı.
Yol haritası hazırladık ama bir araya gelme sürecini yakalayamadık. Bizim yol haritamızı eksik görüyorsanız, siz bir yol haritası belirleyin. Ama temel nokta sorunun çözüm adresi TBMM'dir.
Bu sorunun çözümü benim siyasi hayatıma mal olacaksa ben onu da feda etmeye hazırım. Benim siyasette olmamla bir kişinin hayatını kaybetmesi arasında denge kurmaya kalkarsak benim çekilmem daha iyidir.
Şu anda çok sayıda hapishanede ölüm orucuna yatan siyasetçiler var. İnsan hayatından daha değerli bir şey yoktur. Eğer bu çağrım kabul edilirse son derece memnun olurum. Bu ölüm oruçlarını bıraksınlar.
Toplumda çok güçlü bağlar var. Ayırmak istiyorlar, ayıramıyorlar. Ayıramazlar da zaten. Biz bu toprakların insanlarıyız. Bu topraklarda mücadele ettik.

'VEBALİ HEPİMİZE'
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de 58 cezaevinde açlık grevleri olduğuna dikkati çekerek sorunların diyalog, müzakere, ortak paydalarda buluşma yoluyla çözüme kavuşması gerektiğini ifade etti. "Bu sürecin vebali hepimizdedir" diyen Baydemir, Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır ziyaretini tarihi olarak gördüğünü, temaslarının ülkenin tümü açısından yeni bir sayfanın açılmasına vesile olmasını umduğunu dile getirdi. Baydemir, Kılıçdaroğlu'na, "Kürtçe bildiğinizi biliyoruz. Müsaadenizle bunu genel merkezinize armağan etmek istiyorum" diyerek, Kürtçe sözlük hediye etti. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (DTSO) Remzi Can'ı da makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, "Yeni bir duruşa, yeni bir siyasal anlayışa ihtiyacımız var" derken Can, "Siz bu işin içinde olmasanız bu iş çözülmez. Ancak CHP ve bölge halkı arasında bir kopukluk var" yanıtı verdi. Kılıçdaroğlu daha sonra Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar'ı ziyaret etti. Basına kapalı devam eden toplantıya aralarında İHD ve Mazlum-Der'in de bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

BİZE ULAŞIN