Ankara'ya gidecek otobüslere evrak engeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin Ankara'da düzenleyeceği Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak isteyenleri taşıyan otobüsler, evraklarının eksik olduğu gerekçesiyle İzmir'den ayrılamadı.

Bir grup Türkiye Gençlik Birliği (TGB)'li, dün akşam saatlerinde Konak Meydanı'ndaki saat kulesinin önünde toplandı. Gruba yolculuk esnasında eşlik etmek isteyen CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Musa Çam, Mustafa Moroğlu, Birgül Ayman Güler ve Hülya Güven de hazır bulundu. Ancak otobüslerdeki bazı evrakların eksik olmasından dolayı grubun araçlara binişi polis tarafından engellendi. İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay ile telefonda konuşan CHP milletvekili Alaattin Yüksel, engellemelerin yasalara aykırı olduğunu iddia ederek duruma tepki gösterdi. Konu ile ilgili herhangi bir çözüm olmayınca milletvekilleri ayrıldı.

SELÇUK'TAN ANKARA'YA GİDECEK OLAN OTOBÜS, SEYAHAT ENGELİNE TAKILDI

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel merkezince Ankara'da düzenlenecek olan Cumhuriyet etkinlikleri için Selçuk ilçesinden yola çıkan 09 K 9906 plakalı otobüs, İzmir otoban çıkışında trafik ekiplerince bağlandı. Otobanın kendi deposuna çektirilen otobüs, Işıkkent Polis Emniyet Mevkii yediemin deposunda bekletilmeye başlandı. Otobüs içerisinde bulunan 20 kişi beklemeye başladı.

ADD Genel Merkezince yarın saat 11:00'de Ankara birinci meclis'in önünde düzenlenecek olan 29 Ekim kutlamaları kapsamında Selçuk ilçesinden 20 kişinin katıldığı etkinlik için akşam saat 22:00'de hareket eden otobüs, İzmir otoban çıkışında trafik ekiplerince durduruldu. Otoban'a ait yediemin deposuna bağlanan otobüsün tüm evraklarının incelendiğini, ancak herhangi bir gerekçe gösterilmeden seyahat edilmesinin doğru olmadığı yönünde kendilerine bilgi verildiğini ifade eden ADD Selçuk Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinden Özgür Aydoğan, bu ayıbı kınadığını belirtti.

Otobüs'ün İzmir'den çıkışının engellendiği haberini alan ADD Selçuk Şubesi Başkanı Tuncay Kireç ve CHP Yönetim Kurulu üyesi Özge Yıldırım, İzmir otoban çıkışına gelerek Selçuklulara destek oldular. ADD Selçuk Şubesi Başkanı Tuncay Kireç, Ankara Valiliğin kararıyla Emniyet Müdürlüğüne gönderilen karar çerçevesinde kendilerine gelen tebligatı 'seyahat özgürlüğümüz var' gerekçesiyle kabul etmediklerini ifade etti. Kireç, yapılan bu haksızlığı kınadığını belirtti.

Öte yandan durumu haber alan CHP İzmir Milletvekili Musa çam olay yerine gelerek; Selçuklu hemşerilerine destek oldu. Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden Ankara'ya yola çıkan tüm otobüslere el konulduğunu açıklayan Çam; 'Valilik hiçbir sorun yok demesine karşı alçakça ve rezil bir biçimde halkı engelliyorlar. Emniyet güçlerinin bu insanları burada terk edip gitmesi bir suçtur. Seyahat özgürlüğümüzle ilgili kısıtlama yapıldığı için gerekli dava açılacaktır. Sabah 09:00'a kadar Ankara girişleri engellenmiş durumdadır. Ben bu demokrasi yolunda mücadele eden bu millete yapılan bu ayıbı şiddetle kınıyorum' dedi.

CUMHURİYET MİTİNGİNE GİTMEK İSTEYEN GRUP TAKSİM MEYDANDA TOPLANDI

Türkiye Gençlik Birliği'nden bir grup, Ankara'da yapılması planlanan Cumhuriyet mitingine gitmek üzere Taksim meydanda toplandı. Grup bir süre sonra otobüslerine polis tarafından izin verilmediğini belirterek basın açıklaması yaptı ve protesto gösterisinde bulundu.

Ankara'da yapılması planlanan Cumhuriyet mitingine gitmek isteyen Türkiye Gençlik Birliği'ne bağlı bir grup, Taksim'de Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı. Bir süre bekledikten sonra bir açıklama yapan grup, otobüslerine polis tarafından izin verilmediğini iddia ederek basın açıklaması yaptı. Otobüslerinin gelmesine izin verilmediğini ileri süren gruba bazı sanatçılar da destek verdi. Grup daha sonra İstiklal Caddesi girişine gelerek burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNE GİDEN OTOBÜSÜN EVRAKLARI EKSİK ÇIKTI

Malatya'da Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak için Ankara'ya giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyelerini taşıyan iki otobüsten birine kent çıkışında evrakları eksik olduğu için seyahat izni verilmedi.

Araçlar, Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından Kurban Bayramı tedbirleri çerçevesinde kentin batı çıkışında durduruldu. Kente giriş ve çıkış yapan tüm otobüsleri kontrol eden polisler, Ankara'daki yürüyüşe giden araçları da kontrol etti. Yapılan kontrollerde bir otobüsün yolcu taşıma evraklarının tam olduğu belirlenirken diğer otobüsün bazı belgelerinin eksik olduğu tespit edildi. Tüm yolcu otobüslerine yapılan rutin uygulama çerçevesinde kimlik kontrolü yapıldı. Uygulamanın yürüyüşe katılmalarını engellemeye dönük olduğunu iddia eden partililerle polisler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Problem üzerine kontrol noktasına gelen CHP Malatya İl başkanı Enver Kiraz, yetkililerden bilgi aldı. Yetkililer, Ankara'ya giden bir otobüsün belgelerinin tam olduğunu, seyahatini yapabileceğini, diğer otobüste ise bazı evraklarının eksik olduğunu, nedenle yolcu taşımasına izin verilemeyeceğini belirtti. Evrakları eksik olan otobüsün yola çıkmasına izin verilmedi.

BİZE ULAŞIN