Diyarbakır savaş alanına döndü

BDP'nin Diyarbakır Cezaevi önünde yapmak istediği grup toplantısı valilik tarafından yasaklandı. Cezaevi önünde yoğun güvenlik önlemi alınırken, uyarılara rağmen dağılmayan yaklaşık 500 kişilik gruba polis müdahale etti.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından cezaevlerindeki tutukluların açlık grevine destek için sokağa davet ettiği halk izinsiz gösteri yapınca polis ekipleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Çıkan olaylarda cadde ve sokaklar adeta savaş alanına döndü.

Diyarbakır'ın bir çok bölgesinde izinsiz gösteri yapmak üzere sokaklarda toplanan kalabalık yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayınca zırhlı polis araçları tarafından tazyikli su ve biber gazlı müdahale yapıldı. Göstericiler bir çok bölgede yollara barikat kurup ateş yaktı. Bölgeye giden polis ekiplerine molotof kokteylleri ve ses bombaları ile saldıran göstericilere polis ekipleri de TOMA ve zırhlı araçlarla tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek dağıtmaya çalıştı. Olaylar esnasında polis ekiplerine atılan taşlardan dolayı cadde ve sokaklar adeta savaş alanına döndü. Yol kenarlarındaki barikatları söken göstericiler bazı bölgelerde ateş yakarak trafik akışını durdurdu.

Olaylara müdahale eden zırhlı polis araçları göstericilere anonslar yaparak dağılmalarını istedi. Göstericilerin bulunduğu bölgeye giden zırhlı bir polis aracından, 'Kendinize yakışanı yapıyorsunuz. Aferin size, memleketi ne hale getirdiniz' şeklinde anonslar yapıldı.

Öte yandan, BDP tarafından halkın sokaklara davet edildiği bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde görev şehir içi yolcu otobüsleri ve özel halk otobüsleri gün boyu kontak kapatarak yolcu taşımadı.


KOVALAMACA SÜRÜYOR

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından cezaevindeki tutukluların açlık grevine destek için sokağa çıkma çağrısı üzerine izinsiz gösteri yapan göstericiler ile polis arasındaki olaylar yer yer devam ediyor.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi çevresinde başlayan ve kısa sürede il geneline yayılan olaylarda yüzleri maskeli gruplar tarafından yollara barikatlar kurularak ateş yakıldı. Polisin dağılın uyarısına taş, molotof kokteylli ve ses bombası ile yanıt veren göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Bağlar ilçesi E Tipi Cezaevi çevresindeki cadde ve sokaklar başta olmak üzere Sento, Emek ve Barış Caddesi, Bağlar Dörtyol, Sur ilçesinde Melikahmet Caddesi ve ara sokaklarında toplanan göstericiler polise taş, molotof kokteylli ve ses bombalarıyla saldırdı. Polis ekipleri de TOMA ve zırhlı araçlarla göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ederek dağıttı.

Yollarda barikatlar kurup cadde ve sokakları trafiğe kapatan göstericiler çöp bidonlarını da caddelere boşalttı. Göstericiler bazı bölgelerde bulunan alışveriş merkezlerine de saldırarak işyerlerine zarar verdi. Zırhlı polis ekipleri göstericilere müdahale ederken, özel oluşturulan yaya ekipler ise göstericileri göz altına almak için yoğun çaba gösterdi. Sabah saatlerinden itibaren 51 göstericinin göz altına alındığı belirtildi.

ASKERİ LOJMAN VE KIŞLALARA TAŞLI SALDIRI

Öte yandan Bağlar ilçesi Sento Caddesi üzerinde toplanan yüzleri kapalı göstericiler Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü ve askeri lojmanlarına taşlarla saldırdı. Askeri yetkililerin polise bilgi vermesi üzerine bölgeye giden ekipler, göstericileri dağıttı.

BİZE ULAŞIN