Gül'den kritik açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü'nde barikatın kaldırılması emrini kimin verdiği tartışmaları kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ben Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine de inanmıyorum. Çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz" sözlerinin sorulması üzerine, "Çift başlılık söz konusu değildir. Mevcut kanunlarımız hepimizin yetki, görev ve sorumluluklarını açıkça belirtmiştir. Yanlış anlamalara fırsat verilmemesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna-Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko'yu kabulü öncesinde Çankaya Köşkü'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın 29 Ekim'de Ulus'ta gerçekleştirilen olaylı Seferberlik Yürüyüşü'nde barikatın kaldırılması emrini kimin verdiği tartışmalarına ilişkin olarak söylediği "Ben Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine de inanmıyorum. Çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz" sözlerini de değerlendiren Gül, Cumhuriyet Bayramı'nın ülke çapında nezih bir şekilde kutlanması için yetkililerin dikkatini çekmesinin doğal olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, yanlış anlaşılmalara gerek olmadığını kaydederek, "Çift başlılık gibi bir şey olmaz, memleket idaresinde çift başlılık doğru da değildir. Böyle bir şey zaten söz konusu da değildir. Anayasamız, mevcut kanunlarımız hepimizin yetki ve görevlerini, sorumluluklarını zaten açıkça belirtmiştir. Bu bakımdan yanlış anlamalara fırsat verilmemesi gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN