Lösemi hastalarının çilesi sona erecek

Bakan Çelik, hastası çocukların tedavisinde kullanılan ilaçların temininde yaşanan sorunu çözdüklerini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maltepe Sosyal Güvenlik Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 75 milyonu ilgilendiren konularla iç içe olan bakanlığının yaptığı bazı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hizmet yelpazesi son derece geniş olan bakanlığın temeli atılan merkezle hizmetleri ayağa getirdiğini anlatan Çelik, bu merkezlerin, herkes oturduğu yerden soysal güvenlikle ilgili hizmetleri alabilsin diye yapıldığını anlattı.

Bakan Çelik, taşeron işçilerin hak kayıplarının ortadan kaldırılması konusunda da çalıştıklarını belirterek, ''Taşeron işçilerimizin mağduriyetlerini ortadan kaldıracak düzenlemeyi kısa bir dönem içerisinde gerçekleştireceğiz'' ifadesini kullandı.

Sosyal güvenlik reformu sonucunda fiziki mekanları iyileştirmeye başladıklarını ifade eden Çelik, 81 ildeki binaların tümünün 2013 yılı itibariyle elden geçirileceğini bildirdi.

Yaptırdıkları bir araştırmanın, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) hizmetlerinden yüzde 80 memnuniyet duyulduğunu ortaya koyduğunu belirten Çelik, ''Kalan yüzde 20'yi de inşallah hep birlikte oluşturacağımız sinerjiyle tamamlayacağız. Neden yüzde 100 memnuniyet olmasın? Vatandaşlarımıza buradan bu temennide bulunayım'' diye konuştu.

LÖSEMİ HASTALARINA MÜJDE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, lösemi hastası çocukların kullandıkları ilaçların temininde yaşanan sıkıntıya da değinerek, şu bilgileri verdi:

''Gazetelerde de yer alan, lösemi hastası çocuklarımızın tedavisinde kullanılan ilaçların temininde yaşanan bir sorun vardı. Dün bunu bakanlık bünyesinde çözdük, Başbakanlığa gönderdik. Bu da bir iki gün içerisinde, belki de bugün yayınlanacak. Lösemi hastası çocuklarımızın ilaç temininde yaşadığı sıkıntıyı da bu şekilde çözmüş olacağız. Biz, çözüm merciyiz. Gece, gündüz demeden koşturacağız. Vatandaşlarımızın yükselen beklentilerini karşılamak için emrinize amade olduğumu ifade ediyorum.''

SAĞLIKLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Bakanı Çelik, sağlıkla ilgili yaptıkları çalışmalara da değinerek, SGK'nın 2002 yılında 10 milyar lira harcayıp 70 milyona hizmet verdiğini, bugün 48 milyar lira ile hizmet verildiğini söyledi.

Çelik, sağlık harcamalarını 10 milyar liradan 48 milyara taşıdıklarını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Neden vatandaşımız en temel hakkı olan sağlıkla ilgili imkanlardan ülkemizin bütçesi çerçevesinde azami ölçüde yararlanmasın diye bu imkanları sizlere sunduk. Ama unutmadan söylüyorum. İstismarlar var mı? Var. Suistimaller var mı? Var. 'Sağlıkta neden 10 milyardan 48 milyara çıktınız' diye şikayet etmiyoruz. Bu, hak edene gidiyorsa ne mutlu. Ama hak etmeden istismarlar söz konusu ise yazık. Çünkü bu alan hassas bir alan, sağlık konusu hassas bir konu, bunun için hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Bakanlığımızın bünyesinde 'Alo 170 Hattı' var. Sosyal güvenlikle ilgili merak ettiğiniz bir konu varsa Alo 170'den bilgi alabilir ve tabii ki şikayetleriniz varsa şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz.''
İstanbul Sosyal Güvenlik Müdürü Ramazan Yıldız, temeli atılan Sosyal Güvenlik Merkezi'nin Maltepe, Kartal ve Ataşehir bölgelerine hizmet vereceğini belirterek, 46 bin metrekare alanda 2 adet 7 katlı, 2 adet de 6 katlı olmak üzere toplam 4 bloktan oluşan inşaatın 19 Ocak 2014'te bitirilmesinin planlandığını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, konuşmaların ardından butona basarak Maltepe Sosyal Güvenlik Merkezi'nin temelini attı.

BİZE ULAŞIN