BDP'den 4 maddelik gerilim planı

BDP yönetimi, örgütlerine açlık grevleriyle ilgili 'etkili eylem' talimatı gönderdi. Mitingler, cezaevlerine yürüyüşler ev ve işyerlerinde ise ışık kapatma eylemi talimatı veren BDP yöneticileri bugün açlık grevine başlıyor

BDP yönetimi, il ve ilçe örgütlerine gönderdiği talimatla, açlık grevleriyle ilgili eylemlerin artırılması, etkili eylemler gerçekleştirilmesini istedi. Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak imzalı talimata göre, açlık grevlerine dikkat çekmek ve taleplerin sahiplenildiğini vurgulamak amacıyla, bugün, İstanbul'un da aralarında olduğu bazı illerde mitingler gerçekleştirilecek. Cizre'de bugün, Siirt'te de yarın miting düzenlenecek. 13 Kasım'da Demirtaş ya da Kışanak'ın katılımıyla Mardin Cezaevi önünde eylem yapılacak.

CEZAEVLERİNE YÜRÜNECEK

Tüm il ve ilçelerde açlık grevi yapılan cezaevlerine yürüyüşler düzenlenecek. Talimatta, yürüyüşlerin engellenmesi halinde bile ısrar ve kararlı olunması, akşam saatlerine kadar cezaevleri önünde kalınması istendi.

KARARTMA EYLEMİ

11 Kasım pazar günü örgütlü olunan tüm illerde açlık grevlerine dikkat çekilmesi için saat 19.00'dan itibaren bütün evlerin ve işyerlerinin gece boyunca ışıklarının kapatılması, evlerin ve işyerlerinin dış pencere ya da balkonlarında mum yakılması çağrısı da yapıldı. Talimatta, "Evlerin özellikle caddeye bakan balkon ve pencerelerine mum bırakılmasının da cezaevlerinde ve dışarıda hayatların kararmaması açısından önemli bir mesaj olacağı unutulmamalıdır" denildi.

BDP 'LİLER GREVE BAŞLIYOR
BDP Grubu da destek için bugün açlık grevine başlıyor. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve parti grubu, bugün Diyarbakır'da toplanacak. BDP'liler, 11.00'de basın toplantısı yaparak, açlık grevine girecek. Eyleme, ilaç kullanan ve hasta olan BDP milletvekilleri katılmayacak. BDP milletvekilleri Emine Ayna ve Özdal Üçer'in başladığı açlık grevi de sürüyor.

ERGİN: İKNA EDİN

Adalet Bakanı Sadullah Ergin önceki akşam da DTK Başkanı Ahmet Türk ve beraberindeki milletvekilleriyle görüştü. "Grevlerin sona ermesi için çağrı yapın" önerisini yineleyen Ergin, sivil toplum örgütleriyle görüşmesinde de "grevin sona ermesi için BDP'yi ikna edin" tavsiyesinde bulundu. Heyetin, İmralı'ya avukat izni konusundaki talebine karşılık, "Avukatları görüşüyordu. Ancak cezaevinden örgütü yönetmeye başladı. Öldürme, bombalama emri veriyor" dedi.

AB VE ABD DEVREYE GİRDİ
BDP
, küresel diplomasiyi de hızlandırdı. Avrupa Komisyonu, ABD Türkiye Delegasyonu'nun ardından ABD Kongresi de açlık grevlerinin son bulması için devreye girdi. BDP ve bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın Avrupa Komisyonu'na gönderdiği mektupların ardından Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Füle, "Grevdeki mahkûmların durumunu endişeyle izliyoruz. Sağlık durumları kötüye gitmesi engellenmeli" derken, Zana'ya yanıtında ise açlık grevi yapan mahkûmların hayatlarını tehlikeye atmaması çağrısı yaptı.

"AVRUPA'DA DA VAR"
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyeti kabul eden Türkiye Delegasyonu Siyasi Müsteşarı Michael Miller de Öcalan'ın avukatlarıyla görüşeceğini ve çözüm için katkı sunacağını bildirdi. BDP'den de grevlerin sona ermesi için daha etkin devreye girmesini isteyen Miller, bazı Avrupa ülkelerinde de hükümlülerin avukatlarıyla görüştürülmediğini belirterek, "Türkiye'deki mevzuatları bilmiyorum ama bazı ülkelerde de benzeri uygulama var. Siz de açlık grevini bırakmaları için devreye girin" önerisinde bulundu.

BİZE ULAŞIN