Türkiye şehitlerine veda etti

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 askerin cenazesi ambulanslarla, tören için Diyarbakır Havaalanı'na getirildi. Havalimanında şehitler için tören düzenlendi.

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 asker için Diyarbakır'da uğurlama töreni düzenlendi.

Diyarbakır Havaalanı'nda düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Siirt Valisi Ahmet Aydın, diğer yetkililer ve şehit yakınları katıldı.

Türk Bayrağı'na sarılı şehitlerin naaşları, askerlerin omuzlarında tören alanına getirildi. Törende şehit askerler Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici, Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici, Jandarma Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın, Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik, Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan, Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik, Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş, Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin, Jandarma Uzman Onbaşı Dinçer Ersoy, Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse, Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur, Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan, Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi, Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin, Pilot Üsteğmen Yakup Çınar, Uzman Hava Teknisyen Vedat Avcı ve Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Şeker'in öz geçmişleri tek tek okundu.

Okunan duaların ardından şehitlerden Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan ambulansla Diyarbakır'ın Çermik ilçesine diğer şehitlerin naaşları ise askerlerin omuzlarında kargo uçaklarına alınarak memleketlerine uğurlandı. Bu arada şehit yakınlarının da uçaklara alındığı gözlendi.

JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ SERKAN PERİŞAN

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan'ın cenazesi, memleketi Gaziantep'te son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan için Bahaeddin Nakıboğlu Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı camiye getirilirken, yakınları gözyaşı döktü.

Törene katılan Gaziantep Valisi Erdal Ata ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, şehidin ailesine başsağlığı diledi.

Törende, Gaziantep Müftüsü Ahmet Bulut, şehitlik makamı hakkında bilgi verdikten sonra cenaze namazını kıldırdı.

Helallik istenmesinin ardından, şehidin tabutu askerlerin omzunda top arabasına taşındı. Bir süre top arabasında taşınan Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan'ın naaşı, daha sonra cenaze arabasına alınarak, Yeşilkent Mezarlığı'na getirildi.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan'ın cenazesi, burada toprağa verildi.


JANDARMA KIDEMLİ ÇAVUŞ HAKAN GEMİCİ VE JANDARMA UZMAN ONBAŞI YUSUF TÜFEKÇİ

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında düşen askeri helikopterde şehit olan Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici ve Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi'nin cenazeleri Trabzon'a getirildi.

Şehit Gemici ve Tüfekçi'nin askeri uçakla Trabzon Havalimanı'na getirilen cenazelerini şehit yakınları ile Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ile polis ve askerler karşıladı.

Askerler tarafından uçaktan indirilen cenazeler bir süre omuzlarda taşındıktan sonra Trabzon Belediyesi'ne ait cenaze nakil araçlarına konuldu. Şehit cenazelerinin araca taşınması sırasında şehit yakınlarından bazılarının birbirlerine sarılarak ağladıkğı, bazılarının ise asker selamı verdiği gözlendi.

Buradaki törenin ardından şehit Gemici'nin cenazesi memleketi Giresun'a, şehit Tüfekçi'nin cenazesi ise memleketi Gümüşhane'ye gönderildi.


JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ ÖMER BÜYÜKKÖSE

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse, memleketi Kahramanmaraş'ta son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Uzman Çavuş Ömer Büyükköse'nin naaşı, Diyarbakır Havaalanı'nda düzenlenen törenin ardından, askeri uçakla Kahramanmaraş'a getirildi. Uçaktan alınan naaş, askerlerin omuzunda bir süre taşındıktan sonra ambulansa konularak Ulu Cami'ye getirildi.

Şehidin yakınları, cenazenin camiye getirilişi sırasında gözyaşı döktü. Törende Vali Şükrü Kocatepe ve Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu şehidin babası Süleyman Büyükköse'ye taziyelerini iletti.

Cenaze namazının kılınmasının ardından camiye gelen şehidin nişanlısı Kübra Baysal'ın, güçlükle ayakta durduğu görüldü. İl Müftüsü Muhammet Gevher, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse'nin nişanlısını bir süre sakinleştirmeye çalıştı.

Nişanlısının naaşına sarılan Kübra Baysal, ''Çok canın yandı mı Ömer'im. O gün beni niye uyandırmadan gittin'' diyerek ağladı.

Şehit Büyükköse'nin naaşı, cenaze namazının kılınmasının ardından, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı ve araçla konvoy eşliğinde götürüldüğü Şeyh Adil Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenazenin mezarlığa götürülüşü sırasında bazı vatandaşlar terör örgütü aleyhine slogan attı.

Törene, şehidin ailesi ve yakınları ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Emniyet Müdürü Metin Aşık, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Kaan Kazaz, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Cömert, AK Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Erkoç ve vatandaşlar katıldı.

Üç yıl önce göreve başlayan ve ailesinin 4 çocuğundan biri olan şehit Büyükköse'nin düğün hazırlıkları yaptığı ve 3 hafta sonra evleneceği öğrenildi.

Büyükköse'nin ailesi ve nişanlısı, acı haberi düğün hazırlıkları için gittikleri Siirt'te almıştı.


JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ MURAT YILDIZHAN

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan, memleketi Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde toprağa verildi.

Diyarbakır Havaalanı'nda düzenlenen törenin ardından Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan'ın (25) naaşı, ambulansla Diyarbakır'dan Çermik ilçesine bağlı Başarı köyüne getirildi. Cenazenin köye getirilişi sırasında şehidin yakınları ve köy meydanında toplanan kadınlar Kürtçe ağıtlar yaktı. Köy meydanındaki evlere Türk bayrağı asıldığı gözlendi.

Köy meydanında düzenlenen törene; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Mustafa Toprak, İl Emniyet Müdürü Recep Güven, AK Parti İl Başkanı Halit Advan, askeri erkan, kurum müdürleri, şehidin yakınları ve köylüler katıldı.

Yağmur altında yapılan törende cenaze namazı kılındı, daha sonra şehidin naaşı köy mezarlığında dualarla defnedildi.

Bu arada Bakan Eker ve beraberindekiler şehidin yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulundu.

Öte yandan şehit Yıldızhan'ın, 4 çocuklu ailenin en büyük çocuğu olduğu, geçen yıl Firdevs Yıldızhan ile evlendiği ve eşinin hamile olduğu öğrenildi.


JANDARMA ÜSTEĞMEN ERSAN YENİCİ VE JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ DİNÇER ERSOY

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri sevkıyat sırasında helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici ve Jandarma Uzman Çavuş Dinçer Ersoy'un cenazeleri, Çorlu'daki askeri havaalanına getirildi.

Şehit cenazelerinin getirilmesi dolayısıyla Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Nazım Altıntaş, Tekirdağ Milletvekilleri ve diğer askeri yetkililer ile şehitlerin aileleri, askeri havalimanında hazır bulundu.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Dinçer Ersoy'un annesi Hatun Ersoy, havaalanında fenalık geçirince alanda bekletilen ambulansa konularak müdahale edildi. Diğer şehit yakınları da şehit cenazelerinin havalimanına ulaşması üzerine gözyaşlarına boğuldu.

Havalimanından alınan şehit cenazeleri, daha sonra ambulanslara konularak memleketlerine gönderildi.BİZE ULAŞIN