Cop yerine müzik

Çevik kuvvet polislerine temel eğitim veren eğiticiler için Emniyet tarafından hazırlanan el kitabında kontrolden çıkan eylemcilere copla müdahale yerine müzik dinletmek önerildi

Emniyet Genel Müdürlüğü, çevik kuvvet polislerine temel eğitim veren eğiticiler için hazırladığı el kitabında ilginç tavsiyelerde bulundu. Kitapta, öfkeli grubun gerilimini düşürmek için müzik dinletme yoluna başvurulabileceği belirtildi. Örf adet ve geleneklerden yararlanılabileceği belirtilen kitapta sürekli müdahale izlenimi verilmesinin yanlış olacağı kaydedildi. Prof. Dr. Semiha Aydın'ın danışmanlık yaptığı kitapta, toplumsal olaylara müdahalede nelere dikkat edilmesi gerektiği örnekler verilerek açıklandı. Kitapta toplumsal olaylarda görev alan polislere karşı topluluk içindeki eylemcilerin onur kırıcı söz ve davranışlarda bulunabileceği ancak personelin bu davranışlara karşı hazırlıklı ve güçlü olması gerektiği belirtildi. Tavsiyeler arasında atılan yumurta ve domateslere karşı tahrik olunarak provokasyona gelinmemeli uyarısı yapıldı. Kitapta polisin topluluğa devamlı müdahale etmesi veya müdahale edecekmiş gibi görünmesinin, eylemcilerin problemlerini dile getirme imkanı bulamamasına, dolayısıyla da eylemcilerde polis aleyhine bir hava oluşmasına sebebiyet vereceği belirtildi.

COPLAMAYIN
Çevik kuvvet polislerine "provokasyona gelmemenin" ana hatları da şöyle anlatıldı: "Topluluk psikolojisini iyi bilen polisler provokatörü coplamak yerine, yakalayıp hemen güvenlik hatlarının arkasına almalı veya topluluk dağıldıktan sonra kolluk kuvvetlerine haber verilmelidir." Çevik kuvvete eylemci grubun geriliminin "müzikle" azaltılacağı ifade edilerek, "Kalabalık kontrolünde gerilimi azaltmak için, herkesin tanıyıp saygı duyduğu belediye başkanı gibi liderlerden faydalanmak, örf, adet ve geleneklerden yararlanmak ve ya müzik dinletmek gibi taktikler de kullanılabilir" denildi.

BİZE ULAŞIN